Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rostra

Rostra była to mównica wzniesiona na Forum Romanum, na planie prostokąta o wymiarach 29 na 30 metrów.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Rostra była to mównica na Forum Romanum. Wzniesiono ją na podstawie o wysokości 5 metrów, na planie prostokąta o wymiarach 29 na 30 m.
Juliusz Cezar przeniósł ją w czasie przebudowy Rzymu, na miejsce gdzie znajduje się obecnie, a przynajmniej jej fragmenty. Mównica była pierwotnie ozdobiona dziobami okrętów, zdobytych przez Rzymian w bitwie z Latynami pod Ancjum w 338 roku p.n.e. Po zwycięstwie Oktawiana nad Markiem Antoniuszem pod Akcjum, dodano nowe dzioby, pozłacane, zdobyte podczas bitwy.
Wejście znajdowało się po stronie zachodniej.

To stąd Cyceron protestował przeciwko rosnącej władzy Juliusza Cezara. Potem znienawidzony przez „cezarian” Cyceron został zabity w 43 roku p.n.e., a jego głowa osadzona została na rostrach ku przestrodze. Żona Marka Antoniusza przekuła mu na domiar wszystkiego język swoją szpilką do włosów.

Dwie części podstaw łączyła platforma. Z budowli zachowały się tylko fragmenty podstawy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów