Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Mauzoleum Augusta


Mauzoleum Augusta jest otoczone przez Piazza Augusto Imperatore w centrum Rzymu

Mauzoleum Augusta zbudowane zostało na Polu Marsowym, w Rzymie,  w 29 roku p.n.e. przez Oktawiana Augusta jako miejsce pochówku dla siebie i swojej rodziny. Jest to budowla znajdująca się na szczycie sztucznego kopca, ustawiona jest na wysokim podium. Może nie ma konstrukcji tak skomplikowanej jak piramidy egipskie, ale i tak podobno można było zgubić się w środku.

Ma kształt koła o średnicy 87 metrów. Konstrukcja podium składa się z pięciu kręgów umieszczonych centrycznie wokół słupa o wysokości ponad 44 metrów, który prawdopodobnie zwieńczony był brązowym posągiem założyciela, Oktawiana Augusta. Przejście (dromos) prowadziło do korytarza umieszczonego pomiędzy trzecim i drugim (licząc od środka) pierścieniem. Korytarz prowadził do komór grobowych. Miejsce na prochy Augusta zostało przygotowane w centrum, wewnątrz filara. Członkowie rodziny, m.in. Oktawia, Agrypa, Germanik, Liwia, Tyberiusz, Kaligula i Klaudiusz, pochowani zostali w komorze grobowej między najmniejszym pierścieniem podium a filarem.

Wejście do mauzoleum Augusta ulokowane było od strony południowej. Przed wejściem, po bokach, stały 2 obeliski egipskie. Sam kopiec przysypany był ziemią i zwieńczony brązowym pomnikiem cesarza.

W mauzoleum pochowano następujące osobistości: Marek Klaudiusz Marcellus w 22 p.n.e., Marek Agrypa w 12 p.n.e., Oktawia Młodsza w 11 p.n.e., Druzus Starszy w 9 p.n.e., Lucjusz Juliusz Cezar w 2 n.e., Gajusz Juliusz Cezar w 4 n.e., Oktawian August w 14 n.e., Germanik w 19 n.e., Druzus Młodszy w 23 n.e., Liwia Druzylla w 29 n.e., Agrypina Starsza w 33 n.e., Klaudiusz Neron Juliusz Cezar w 31 n.e., Tyberiusz w 37 n.e., Kaligula w 41 n.e., Klaudiusz w 54 n.e., Brytanik w 55 n.e., Poppea Sabina w 65 n.e., Nerwa w 98 n.e oraz Julia Domna w 217 n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!