Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cylicja rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cylicja w czasach rzymskich
Cylicja rzymska

Cylicja od IV wieku p.n.e. swoje losy związała z Aleksandrem Wielkim i jego sukcesorami, z niemalże wszystkich trzech dynastii tego zakątku świata. Po rozpadzie imperium Aleksandra wyspa co krok była przedmiotem sporów pomiędzy Seleukidami, Ptolomeuszami a Antygonidami.
Po upadku Macedonii, Cylicja stała się terytorium kontrolowanym przez piratów. Początkowo zakątek tego świata nie był niepokojony przez rzymski oręż, jednakże już wkrótce, w 67 roku p.n.e. Pompejusz uzyskał nadzwyczajne pełnomocnictwa do walce z nimi. Mniej więcej około 64 roku p.n.e. została ona poddana władzy rzymskiej.

Za czasów Augusta, Cylicja została poddana władzy namiestnika Syrii. Pełną niezależność prowincja uzyskała dopiero w roku 72 n.e. kiedy to Wespazjan, wyodrębnił ją.
Prowincja dostarczała przede wszystkim żelaza a także srebra.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów