Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Afryka rzymska


Afryka (Africa, potem Africa proconsularis) była to pAfryka rzymskarowincja rzymska obejmująca teren obecnej Tunezji, ze stolicą w Kartaginie.

Kartagina została zdobyta przez Rzymian w 146 roku p.n.e i zburzona. Jednak już kilkadziesiąt lat później na miejscu Kartaginy istniała kolonia rzymska, a Juliusz Cezar w 44 roku p.n.e. przywrócił jej starą nazwę.

W czasach cesarstwa miasto kwitło, jako ośrodek senackiej prowincji Africa Proconsularis, będącej spichlerzem Rzymu.
U jego schyłku stało się ośrodkiem silnie rozprzestrzeniającego się w północnej Afryce chrześcijaństwa.

Po reformie administracji cesarstwa, przeprowadzonej przez Dioklecjana z prowincji tej wyodrębniono w południowej jej części prowincję Africa Byzacena, ze stolicą w Hadrumetum (współczesne Sousse).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!