Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zachowany podpis Kleopatry VII


Dokument, na którym złożyła podpis Kleopatra

Datowany na I wiek p.n.e. dokument egipski, na którym jak twierdzą naukowcy znajduje się jedyny zachowany odręczny podpis królowej Kleopatry VII. Papirus zachował się do naszych czasów, gdyż został wykorzystany w I wieku n.e. do obwinięcia mumii na antycznym cmentarzysku Abusir (200 km na południowy-wschód od Aleksandrii).

Jak się okazuje zapis Kleopatry posiada błąd w sformułowaniu ginesthoi (γινέσθω(ι)) – dodatkową jotę – które możemy przetłumaczyć z greki jako „niech tak będzie”.

W manuskrypcie królowa udziela zwolnienia z opłaty podatku ze sprzedaży importowanego wina rzymskiemu handlarzowi Publiuszowi Canidiusowi, przyjacielowi Marka Antoniusza. Dokument spisał skryba sądowy dla potrzeb biurokratycznych.

Dokument, na którym złożyła podpis Kleopatra

Źródła wykorzystane

  • Steve Reece, , "Academia"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów