Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wilczyca była synonimem ladacznicy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Słynna rzeźba wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa
Słynna rzeźba wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa | Zdjęcie: Rosemania | Creative Commons Attribution 2.0 Generic license

W starożytnym Rzymie wilczyca (lupa) była synonimem ladacznicy. Stąd wziął się lupanar – synonim domu publicznego. Termin wywodzi się jeszcze z legendy o Romulusie i Remusie

Acca Larentia, żona pasterza Faustulusa, który znalazł chłopców, wykarmiła ich i wychowała. Późniejsi historycy rzymscy (m.in. Tytus Liwiusz), opierając się na motywie zastąpienia przez nią wilczycy i zracjonalizowania legendy, uczynili z niej prostytutkę, którą pasterze określali terminem „lupa” (dosłownie „wilczyca”, ale potocznie „kurtyzana”). Acca Larentia utraciła swój majątek zarobiony w lupanarze. Stąd też łacińskie lupa oznacza wilczycę, jak i prostytutkę.

Na koniec warto nadmienić, że słynna rzeźba wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa nie pochodzi w całości z jednego okresu. Z pewnością bliźnięta są późniejszym dodatkiem, wykonanym w XV wieku, specjalnie dla zobrazowania mitu założycielskiego. Kopie tej rzeźby można znaleźć na całym świecie, w głównej mierze dlatego, że Benito Mussolini rozdawał je na prawo i lewo – jako dowód podtrzymania tradycji rzymskich.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016
  • Mazzoni Cristina, She-Wolf: The Story of a Roman Icon

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów