Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wierna żona Brutusa


Porcja Katonis

Porcja Katonis, córka Katona Młodszego przeszła do historii jako druga żona mordercy Cezara, Marka Juniusza Brutusa. Mąż na tyle ufał swoje młodej żonie, że zdradził jej nawet plany zabójstwa dyktatora. Według niektórych historyków Porcja mogła być nawet aktywnie zaangażowana w spisek. Według Plutarcha Porcja przyłapać miała Brutusa przed zamachem nad rozmyślaniem, co poczynić z Cezarem.

Kiedy zapytała męża nad czym się tak głowi, ten miał nic nie odpowiedzieć. Podejrzewając, że Brutus nie chce jej zdradzić prawdziwych planów i, że nie ufa jej gdyż jest kobietą i może ujawnić sekret, nawet po najlżejszych torturach, zdecydował się udowodnić swoją wartość. W tym celu nacięła sobie ranę na udzie nożem i postanowiła ukrywać ból, gorączkę i dreszcze przed Brutusem. Według przekazów swoje cierpienie miała ukrywać cały dzień. Ostatecznie ujawniła Brutusowi prawdę, co wzbudziło w nim podziw. Od tego momentu Brutus nie miał żadnych tajemnic przez żoną.

Źródła wykorzystane

  • Alfred J. Church, Roman Life in the Days of Cicero

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów