Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Volumnia


Volumnia

Przez długi czas kobietom nie wolno było występować w przedstawieniach teatralnych, a role kobiece grali mężczyźni. Jedynym wyjątkiem były grupy mimów, wśród których można było spotkać kobiety. Jedną z najsłynniejszych mimek była niejaka Volumnia, wyzwolenica Publiusa Volumniusa Eutrapelusa, która przybrała imię Cytheris na cześć Afrodyty z Cytheris.

Była ona kochanką Marka Antoniusza, z którym miała jeździć po Rzymie w rydwanie zaprzężonym w lwy, o czym z oburzeniem wspominał Cycero. Następnie związała się również z Markiem Juniuszem Brutusem i innymi. Pisali o niej rzymscy poeci tacy jak Gallus, Horacy, Wergiliusz, Propertius, Owidiusz i Marcjalis. W literaturze występuje, jako Lycoris.

Źródła wykorzystane

  • Alison Keith, Lycoris Galli/Volumnia Cytheris: a Greek Courtesan in Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!