Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tytus Pullo i przejście do wojsk Pompejusza


Ray Stevenson jako Tytus Pullo
Ray Stevenson jako Tytus Pullo.

Podczas wojny domowej między Cezarem a Pompejuszem doszło do zaskakującego incydentu. Mianowicie w roku 48 p.n.e.  legion XXIV Victrix Rapax dowodzony przez legata Gajusza Antoniusza (młodszy brat Marka Antoniusza) został odcięty na wyspie i otoczony przez oddziały wierne Pompejuszowi.

Wtedy to Tytus Pullo – wspominany przez Cezara w “O wojnie galijskiej” – namówił do buntu większość legionistów i wraz z nimi przeszedł na stronę Pompejusza.  Później brali udział w bitwie pod Farsalos. Ich dalszy los jest nieznany.

Autor: Kacper Walczak

Źródła wykorzystane

  • Juliusz Cezar, O Wojnie Domowej
  • Kasjusz Dion, Historia Rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów