Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Technologie XXI-wieku rzucają nowe światło na egipskie malowidło


Technologie XXI-wieku rzucają nowe światło na egipskie malowidło

Naukowcy z UCLA oraz National Gallery of Art w Waszyngtonie wykorzystali najnowsze technologie, aby odkryć proces powstawania antycznego dzieła sztuki – kobiecego portretu fajumskiego.

Portret zmarłej kobiety liczy niemal 2000 lat i jest przykładem tzw. portretu fajumskiego. Powstał w II wieku n.e. i pochodzi z terenów ówczesnego rzymskiego Egiptu. Malowidło jest niezwykle wyraźne – duże czarne oczy, zarysowane brwi, pełne usta, jaskrawy naszyjnik oraz intensywnie purpurowa szata. Z pewnością portret ukazuje niegdyś poważaną i bogatą matronę.

Jak się okazuje naukowcy są w stanie poznać więcej tajemnic związanych z dziełem. Przy pomocy połączenia trzech różnych metod udało im się zastosować tzw. technologię makroskopowego multimodalnego obrazowania chemicznego, która pozwoliła stworzyć niezwykle szczegółową mapę chemicznych śladów po nałożonych pigmentach.

Jak się okazuje, artysta wykonujący to dzieło mieszał różne materiały, aby osiągnąć żywe kolory: czerwoną ochrę i ołów dla zaznaczenia policzków, czerń węglową,  natrojarosyt dla osiągnięcia zielono-żółtego tła oraz inne pigmenty dla uzyskania koloru włosów. Nowa technika pozwoliła naukowcom także stwierdzić, że obraz wykonany został przy użyciu trzech różnych narzędzi: szczotki z włosiem, narzędzia do grawerowania i metalowej łyżki.

Ponadto udało się potwierdzić przypuszczenia, że przed nałożeniem pigmentów artysta równomiernie roztopił wosk pszczeli i rozprowadził po drewnie (tzw. malarstwo enkaustyczne). Wszystkie te wnioski autorzy wyciągnęli bez pobierania ani odrobiony materiału z malowidła.

Więcej o badaniach w źródle.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!