Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sygnet z podobizną


Pies w Rzymie

Cesarz August nosił na palcu sygnet z własną podobizną. Jego następcy kontynuowali tradycję, nosząc go na palcu, jako pamiątkę po wielkim władcy. Wyjątkiem był Galba, który na palcu nosił sygnet ukazujący psa wyglądającego z dziobu statku. Cesarz ten zmienił zwyczaj, gdyż posiadał niezwykle oddanego psa.

Dowodem na to był fakt, że pupil władcy w ostatnich minutach jego życia chronił władcę przed mordercami. Dodać należy, że czynił to podobno na tyle agresywnie, że musieli oni wpierw zabić zwierzę, by móc dostać się do Galby, którego następnie ścięto.

Źródła wykorzystane

  • Claudius Aelianus, O właściwościach zwierząt 7.10

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów