Świątynie Jupitera i Izydy w Lutecji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski

Stella ufundowana przez flisaków z Parisium.

Gdy świat żyje niepowetowaną stratą, jaką jest pożar Katedry Notre Dame w Paryżu, warto wspomnieć, że w miejscu tym na przełomie I wieku przed i naszej ery na pewno znajdowała się świątynia Jowisza.

Wiemy to na podstawie inskrypcji ze stelli ufundowanej przez flisaków z Parisium (na zdjęciu) i dedykowanej Jowiszowi Najlepszemu i Największemu – Juppiter Optimus Maximus oraz Cesarzowi Tyberiuszowi, która obecnie znajduje się w termach rzymskich, czyli w Muzeum Cluny, a którą odnaleziono w okolicy katedry. Jako, że na terenie wyspy l’Ile de la Cite odnaleziono także pozostałości świadczące o kulcie Izydy, wiadomo, że w okolicy rozwijał się kult bogini. O kulcie tym mówią także świadectwa średniowiecznych mnichów. O Lutecji zamieszkiwanej przez lud Parisiów – Lutetia Parisiorum – wspomina już Juliusz Cezar w swych „Wojnach galijskich”.

Autor: Izabela Henning

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

kontakt@imperiumromanum.edu.pl | RSS | #imperiumromanum

Mobile ON