Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Straż pożarna” Krassusa


Marek Krassus
Marek Krassus

Marek Licyniusz Krassus był jednym z najbogatszych Rzymian w historii. Jednym z jego sposobów na wzbogacenie się było zorganizowanie „straż pożarnej”.

Warto nadmienić, że w połowie I wieku p.n.e. w Rzymie nie było żadnych służb zajmujących się gaszeniem pożarów, które wybuchały bardzo często. W dużej mierze drewniana zabudowa i ścisk w mieście powodowały, że wystarczyła mała iskra, by wzniecić pożar, który łatwo się rozprzestrzeniał.

Jak jednak działała „straż pożarna” Krassusa? W chwili, gdy wybuchał pożar Krassus wraz ze swoimi „strażakami” (oddział po 500 niewolników – architektów i budowniczych) zjawiał się na miejscu i wpierw odkupował płonący budynek wraz z ziemią za bardzo niską cenę, a dopiero potem jego ludzie przystępowali do gaszenia pożaru. W ten sposób Krassus stał się właścicielem dużej części rzymskich nieruchomości.

Źródła wykorzystane

  • Plutarch z Cheronei, Krassus, 2.3–4

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów