Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Spór o złoty posąg bogini Wiktorii w Senacie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Nike z Samotraki w Grecji
Nike z Samotraki w Grecji

Wraz z ogłoszeniem edyktu mediolańskiego w 313 roku n.e., w życiu społeczno-politycznym Rzymu coraz głośniej dało się słyszeć głos i zdanie chrześcijan odnośnie wielu kwestii. Świetnym przykładem rywalizacji między Rzymianami o tradycyjnym rzymskim wyznaniu, a chrześcijanami jest spór o posąg uskrzydlonej bogini Wiktorii w Senacie.

Rzeźba bogini Wiktorii znajdowała się w Kurii rzymskiej – miejscu obrad i posiedzeń Senatu. Obiekt zajmował honorowe miejsce i był darzony olbrzymim szacunkiem przez Rzymian. To tutaj przez wieki składano ofiary i składano cześć bogini, która na skrzydłach niosła rzymskich legionistów do zwycięstw oraz gwarantowała pomyślność.

Konflikt narodził się w roku 357 n.e., kiedy to syn Konstantyna I, Konstancjusz II – chrześcijanin – nakazał usunąć posąg z gmachu Kurii. Spotkało to się z protestami senatorów, którzy w większości wciąż byli wyznawcami dawnych bogów. Posąg jednak przywrócił na miejsce następca – Julian I (361-363 n.e.), który próbował odrodzić zainteresowanie w społeczeństwie dla dawnych wartości i wyznania.

W roku 382 n.e. kolejny cesarz – gorliwy wyznawca wiary chrześcijańskiej – kazał ponownie usunąć statuę z Kurii. Na wieść o śmierci Gracjana w roku 383 n.e., prefekt Rzymu – Symmachus – wystosował petycję do cesarza Walentyniana II (w 384 n.e.) z prośbą o przywrócenie patronki Rzymian. Jednak jego list został zignorowany, a zwycięzcą tej rywalizacji okazał się być Święty Ambroży – biskup Mediolanu – przeciwnik pogan oraz osoba mająca duży wpływ na młodego imperatora.

W roku 392 n.e. uzurpator Eugeniusz ponownie przywrócił posąg bogini Wiktorii w budynku Kurii, ale po dwóch latach rządów został pokonany1 przez Teodozjusza I – wyznawcę chrześcijaństwa, a obiekt został usunięty; już na zawsze. W sprawie ponownego usunięcia pomnika próbował interweniować senator Symmachus, który reprezentował dużą frakcję „pogańskiego” Senatu w delegacji do Mediolanu; jednak nieskutecznie. Figura zwycięskiej bogini nigdy już nie wróciła na honorowe miejsce w Kurii, a wydarzenie to było dowodem na upadek starorzymskich wartości.

Na koniec warto odnotować, że w XX wieku na wzgórzu rzymskim Celius prowadzono wykopaliska. Co jest niesamowite, archeologom udało się wykopać z ziemi wspomniany właśnie posąg bogini Wiktorii, który jak się okazało schował Symmachus w swoim domu.

Przypisy
  1. W bitwie nad rzeką Frigidus zginęło wielu Rzymian (ok. 30 tysięcy). Dużą część tej liczby stanowili żołnierze Eugeniusza. Z pewnością, klęska doprowadziła do umocnienia pozycji chrześcijaństwa.
Źródła wykorzystane
  • Bożena Fabiani, Rzym. Wędrówki z historią w tle, Warszawa 2018

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów