Słonie Hannibala

Hannibal na słoniu w Alpach

Hannibal zasłynął nie tylko z wielkich zwycięstw nad zdyscyplinowanymi wojskami Rzymian w czasie drugiej wojny punickiej, ale także ze swojego zaskakującego marszu przez Pireneje i Alpy. W czasie swojej wyprawy miał ze sobą 38 słoni – zwierzęta które nie nawykły do chłodnego klimatu i gór. 

Droga wojsk Hannibala wiodła z Iberii przez Pireneje i Alpy do Italii. Ciężkie warunki pogodowe oraz fakt, że słonie zużywają 25 razy więcej energii poruszając się po górach niżeli po płaskim terenie spowodowały, że większość słoni Hannibala w czasie przeprawy przez góry zginęła, a 37 z nich nie doczekało słynnej bitwy pod Kannami.

Polibiusz twierdził, że ciężkie warunki pogodowe w górach przetrwało tylko kilka tych potężnych zwierząt.

Źródła wykorzystane

  • Lancel Serge, Hannibal
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!