Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Rzymski „krzykacz miejski”


Ian McNiece jako "Krzykacz" w serialu "Rzym"

„Krzykacz miejski”, czyli osoba ogłaszająca ustnie różne informacje (w tym ogłoszenia publiczne), występowała nie tylko w średniowieczu. W antycznym Rzymie taką osobę określano jako praeco (liczba mnoga praecones).

Rzymscy „krzykacze” ogłaszali nowiny głównie w trakcie nundiae, czyli w ósmym dniu tygodnia, kiedy to osoby pracujące na roli przybywały do miasta, aby sprzedawać i kupować produkty. Był to swego rodzaju weekend dla Rzymian. W tym czasie stolice odwiedzało wielu obywateli, którzy w tym czasie także najczęściej głosowali.  Praecones w związku z tym mogli przekazać nowości większej grupie ludzi.

Praecones ogłaszali wydarzenia miejskie, publiczne, sądowe, aukcje, święta czy igrzyska. Nie wykluczone, że osoby wygłaszające nowiny używały ręki (podobnie jak to ukazane zostało w serialu „Rzym”) do podkreślenia słów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!