Rzymianie uzbrojenie zapożyczyli od innych ludów


Tarcze rzymskie scutum z wypozażeniem rzymskiego legionisty

Większość wyposażenia legionisty nie było wynalazkiem rzymskim. Przykładowo pugio Rzymianie zapożyczyli od plemion iberyjskich. Również gladiusy są wzorowane na mieczach Iberów; legioniści zostali pierwszy raz wyposażeni w tą broń podczas II wojny punickiej przez Scypiona Afrykańskiego Starszego.

Były one znacznie bardziej skuteczne od mieczy typu antenowego, używanych w owym czasie przez armię rzymską.

Również części uzbrojenia obronnego są wynalazkiem innych nacji. M.in. kolczuga, tarcze, czy hełm typu montefortino były wzorowane  na wyrobach celtyckich. Warto również wspomnieć że nawet pilum tak charakterystyczny element rzymskiego rynsztunku ma etruskie pochodzenie.

Autor: Paweł Szymański

Źródła wykorzystane

  • Książki wydawnictwa Osprey Publishing
  • Wikipedia

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!