Rzymianie naprawiali drogi płynnym żelazem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fragment drogi A pełen jest głębokich kolein; B to obszar po naprawach; sekcja C znowu jest zniszczona

Grupa badaczy: Eric Poehler z University of Massachusetts Amherst, Juliana van Roggen oraz Benjamin Crowther z University of Texas w Austin (USA) doszli do interesujących wniosków, badając drogi w Pompejach.

Drogi rzymskie – pomimo swojego fachowego wykonania – ulegały częstemu zniszczeniu w wyniku użytkowania i oddziaływania pogody. Co ciekawe, wspomniani naukowcy zauważyli, że na ulicach Pompejów dostrzec można liczne kropelki, odpryski i plamy żelaza. Takich przypadków natrafili aż 434 razy.

Powyższe obserwacje jasno sugerują, że ubytki, koleiny oraz dziury w drogach (które były nie tylko niebezpieczne, ale i niekomfortowe dla podróżnych) były właśnie zalewane roztopionym żelazem, aby ulice mogły być bezproblemowo użytkowane. Co ciekawe, znaleziono nawet ślady ceramiki, która posłużyła jako uzupełnienie dróg.

Zdjęcie A pokazuje kroplę żelaza; B rozprysk; C i D plamę.

Na koniec warto nadmienić, że prace konserwacyjne dróg w Pompejach były zapewne wykonywane przez niewolników, należących do władz miasta.