Proces Lucjusza Kalpurniusza Bestii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski

W 56 rok p.n.e. Marek Celiusz oskarżył Lucjusza Kalpurniusza Bestię o przekupstwo podczas wyborów z 57 roku p.n.e. podczas których Bestia bezskutecznie starał się o urząd pretora. Oskarżonego bronił Marek Cycero– dawny mentor Celiusza.

Ostatecznie dzięki przemowie Cycerona Bestia został uniewinniony. Mimo swojej porażki Celiusz nie poddał się i wniósł kolejne oskarżenie o przekupstwo ty razem w związku z wyborami z bieżącego roku. Jednak jego własny proces m.in. w sprawie otrucia Klodii uniemożliwił mu zrealizowanie tych planów.

Autor: Kacper Walczak

Źródła wykorzystane

  • Cyceron, Mowy Obronne
  • Steven Saylor, Rzut Wenus

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!