Posąg Hermafrodyty z muzeum Palazzo Massimo Alle Terme w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski

Intrygujący posąg „śpiącego Hermafrodyty” ze zbiorów rzymskiego muzeum Palazzo Massimo Alle Terme. Jest to marmurowa kopia starszego dzieła wykonana w połowie II wieku naszej ery, znaleziona w ruinach rzymskiej domus na Kwirynale, nieopodal Teatro dell’Opera.

Motyw hermafrodyty był bardzo popularny w Grecji i w Rzymie. To nie jakaś artystyczna fanaberia czy dowód starożytnej rzymskiej dekadencji, ale odwzorowanie postaci mitycznej. W greckiej mitologii Hermafrodyta był synem Hermesa i Afrodyty (stąd imię). Urodził się jako stuprocentowy mężczyzna. Lecz któregoś razu zakochała się w nim pewna nimfa. Hermafrodyta jednak wzgardził jej uczuciem. Obrażona nimfa uprosiła bogów, by go ukarali – i tak Hermafrodyta został hybrydą – pół mężczyzną, pół-kobietą. Powielanie postaci Hermafrodyty nie ma więc żadnego erotycznego podtekstu – jego wizerunki utrwalano w kamieniu, tak jak utrwalano np. postacie centaurów, satyrów, nimf i innych postaci zaludniających mityczne krainy starożytnego świata.

Z drugiej strony patrząc ze współczesnej perspektywy postać Hermafrodyty jest bardzo intrygująca.

Inny piękny egzemplarz rzeźby śpiącego Hermafrodyty znaleziono na terenie cesarskich ogrodów Salustiusza (ten egzemplarz znajduje się w obecnie w paryskim Luwrze).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!