Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Portus – kiedyś i dziś


Portus kiedyś i dziś. Sześciokątny basen wybudowany za Trajana

Rzymski port Portus z czasów cesarstwa wraz z widokiem obecnym. Port powstał za panowania cesarza Klaudiusza (41-54 n.e.) i został mocno rozbudowany za panowania cesarza Trajana (98-117 n.e.), mając być uzupełnieniem dla portu Ostia.

Umiejscowiony był północnym brzegu ujścia Tybru do Morza Tyrreńskiego. Port obejmował 69 ha, posiadał dwa długie zawijające mola w kierunku morza i sztucznie usypaną wyspę, na której znajdowała się latarnia morska.

Zapewne za rządów Klaudiusza powstała także droga z Rzymu do Portu o nazwie Via Portuensis o długości 24 km. Przebiegała ona przez współczesny górzysty region Ponte Galeria, a potem płaską polanę.

W roku 103 n.e. cesarz Trajan dobudował do Portus kolejny port – sześciokątny basen o powierzchni 39 ha – który łączył się konstrukcją Klaudiusza poprzez szereg kanałów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!