Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Podatek od moczu cesarza Wespazjana


Wespazjan

W 74 roku n.e. cesarz Wespazjan wprowadził podatek od moczu (urinae vectigal) w toaletach publicznych. Kiedy jego syn Tytus skrytykował nowe prawo, Wespazjan odpowiedział Pecunia non olet, czyli „Pieniądz nie śmierdzi”.

Warto dodać, że amoniak znajdujący się w moczu wykorzystywany był do prania ubrań (wybielał) oraz w medycynie. W tym celu nieraz zbierano mocz w publicznych latrynach. Odpowiedzialni za to byli tzw. fullones (współcześni folusznicy).

Według innych źródeł wspomniana sentencja miała zostać wypowiedziana nie w związku z podatkiem od toalet, ale za sprawą podatku nałożonego na wspomnianych foluszników gromadzących mocz do celów przemysłowych, m.in. oczyszczania skór.

Źródła wykorzystane

  • Swetoniusz, Wespazjan 23

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów