Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wespazjan. Święty Ogień Rzymu

Po śmierci kota rozpaczano


Kot na mozaice rzymskiej
Kot na mozaice rzymskiej

Kot w starożytnym Egipcie był niezwykle szanowanym zwierzęciem. Według historyka greckiego Herodota, Egipcjanie na znak żałoby po śmierci swojego kota rozpaczali i golili brwi. 

Znamy także inną przypowieść jakoby, perski król Cambyses podbił Pelusium w ten sposób, że każdy z jego żołnierzy miał ze sobą (przy sobie) kota, i to powstrzymywało Egipcjan przed ostrzałem, gdyż bali się zranić święte zwierzęta.

Jaki był stosunek Rzymian do kotów? Początkowo w świecie greko-rzymskim nie było nawet określenia na te zwierzęta. Uważano je za typowo egipskie i egzotyczne. W Rzymie dopiero w IV wieku n.e. upowszechniło się określenie „felix„, którego używano na różnego rodzaju zwierzęta „z ogonem”, które były wykorzystywane do łowienia gryzoni. Rzymianie uważali kota za najbardziej niezależne ze zwierząt, nieskrępowane żadnymi konwenansami. Stąd też wizerunki bogini wolności Libertas z kotem u stóp.

Źródła wykorzystane

  • Katharine M. Roger, The Cat and the Human Imagination: Feline Images from Bast to Garfield, s.13.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów