Piscina Mirabilis – rzymski zbiornik na wodę


Piscina Mirabilis - rzymski zbiornik na wodę

Piscina Mirabilis jest to jeden z największych zbiorników na wodę pitną, jaki został wybudowany przez antycznych Rzymian. Znajduje się on na zachodnim krańcu Zatoki Neapolitańskiej we Włoszech.

Zbiornik ten miał na celu zaopatrywać flotę rzymską – stacjonującą w Portus Julius – w świeżą pitną wodę. Zbiornik miał 15 wysokości, 72 długości i 25 metrów szerokości. Jego powierzchnia wynosiła 12 tysięcy metrów kwadratowych. Woda była dostarczana poprzez Aqua Augusta. Budowla opierała się na 48 filarach.

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!