Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwsze protezy zębne


Pierwsze protezy zębne
Pierwsze protezy zębne

Od około 700 roku p.n.e. Etruskowie, ludzie którzy żyli w Etrurii (dzisiejsza Umbria i Toskania we Włoszech), jako pierwsi potrafili tworzyć protezy i sztuczne zęby. Zęby pochodziły albo od innej osoby albo od zwierzęcia np. woła – były umieszczane w złotej obręczy z metalową szpilką/trzpieniem i dopasowane do pozostałych zębów. Tylko bogaci mogli sobie pozwolić na takiego “dentystę”.

Z racji braku dentystów w znaczeniu takim jakim znamy dzisiaj, taki zabieg wykonywał lekarz. Na zdjęciu znajduje się kopia oryginalnej protezy z dwoma zębami, która została znaleziona w grobowcu w Etrurii.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów