Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odeon Heroda Attyka

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odeon Heroda Attyka
Odeon Heroda Attyka | Zdjęcie: Sébastien Bertrand | Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Pomiędzy 160, a 174 rokiem n.e. wzniesiony został na zachodnim krańcu południowego stoku Akropolu Odeon, czyli budynek przeznaczony do wystąpień muzycznych. Sponsorem budowy był Herod Attyk, który chciał w ten sposób upamiętnić śmierć swojej żony – Regilli. Była to trzecia tego typu budowla w Atenach, po wzniesionych przez Peryklesa (V w. p. n.e.) i Agrypę (15 r. p.n.e.). Odeon Heroda Attyka mógł pomieścić ok. 5.000 widzów. Dla lepszej akustyki przykryty był cedrowym sufitem.

Co ciekawe, spełnia on swoje funkcje aż po dziś dzień. Na corocznym Festiwalu Ateńskim organizowane są w nim koncerty, na których goszczono m.in. Luciano Pavarotti’ego, Plácido Domingo, Jeana Michela Jarre’a, czy Gorana Bregovica. Poza Festiwalem odeon jest niedostępny do zwiedzania i można go jedynie podziwiać z Akropolu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów