Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Miejsca)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Colonia Ulpia Traiana

W 12 r.n.e nad Renem, w okolicach dzisiejszego Xanten (Niemcy) Rzymianie rozpoczęli budowę pierwszego obozu legionistów. Jego rozwój został wstrzymany w latach 69-70 n.e, kiedy to wybuchła rewolta- miejscowa ludność (Batawowie) sprzeciwiła się rzymskim rządom.

Rzymski obóz w Loudoun Hill

W Loudon Hill (południowa Szkocja) niegdyś znajdował się rzymski obóz, którego pozostałości jednak zostały w dużej mierze zniszczone poprzez wydobycie żwiru w 1955 roku. Odkrycia dokonał w 1938 roku J.K. St. Joseph i ocenił, że obóz datowany jest na czas panowania dynastii flawijskiej (68-96 n.e.) i wyróżnił 4 okresy istnienia obozu.

Bazylika rzymska w Londynie

Trzypiętrowa Bazylika zbudowana przez Rzymian w odległym od stolicy cesarstwa Londinium była największą tego typu budowlą znajdującą się na północ od Alp. Skonstruowana w roku 70 n.e., powiększona w latach 90-120, stanowiła siedzibę ówczesnych władz miejskich, administracji, skarbca, świątyń oraz sądów.

Willa Kwintyliuszów przy Via Appia

Willa Kwintyliuszów przy Via Appia (w Rzymie) zbudowana została przez konsulów z roku 151 n.e. – braci Sekstusa Kwintyliusza Waleriusza Maksymusa i Sekstusa Kwintyliusza Kondianusza. Po dziś dzień zachowały się imponujące pozostałości tej willi podmiejskiej (villa suburbana).

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów