Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Korzystna lokalizacja antycznego Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Korzystna lokalizacja antycznego Rzymu
Korzystna lokalizacja antycznego Rzymu

Korzystna lokalizacja antycznego Rzymu miała duże znaczenie i wpływ na to, że w przyszłości mały ośrodek zapanował nad całym obszarem śródziemnomorskim.

Antyczny Rzym zlokalizowany był na szczytach siedmiu wzgórz: Awentynu, Palatynu, Kwirynału, Wiminału, Celiusa, Eskwilina, Kapitolu. To gwarantowało bezpieczeństwo. Co więcej, Rzym kontrolował Wyspę na Tybrze, co pozwalało mu pośredniczyć w handlu innych ludów, które przekraczały rzekę właśnie w tym miejscu. W ten sposób Rzymianie nawiązywali kontakty handlowe w bliższej okolicy, pobierali cło i wspierali własne finanse.

U ujścia Tybru znajdował się port Ostia, znajdujący się w odległości około 20 km od Rzymu. W ten sposób mały ośrodek mógł nawiązywać kontakty z odleglejszymi ludami i prowadzić handel morski. Statki, które przybijały do Ostii płaciły cło i opłacały inne koszta, co dodatkowo zasilało skarbiec Rzymu.

Warto podkreślić także lokalizację Rzymu na mapie obszaru śródziemnomorskiego. Półwysep Apeniński mocno wżyna się w Morze Śródziemne, co też siłą rzeczy powodowało, że kupcy podróżujący na drodze wschód-zachód musieli przybijać do brzegów Ostii. Duży wpływ na to miała także żyzna Sycylia, słynąca z obfitych plonów. Kupcy podróżujący na Sycylię, udając się dalej na zachód przybijali właśnie w Ostii.

Rzym umiejscowiony był w bardzo strategicznym położeniu względem całego regionu. Miasto oparte było na siedmiu wzgórzach – co dawało walory obronne – oraz przy rzece, która gwarantowała bezpośrednie połączenie z morzem i pośredniczenie w handlu morskim. Lokalizację Rzymu doceniano już w starożytności. Tytus Liwiusz tak podsumował położenie Rzymu:

Bogowie i ludzie mieli dobre powody, by wybrać to miejsce na nasze miasto – wszystkie jego zalety czynią z niego najlepsze miejsce na świecie dla miasta, którego przeznaczeniem jest stać się wielkim.

Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, 5.54

Źródła wykorzystane
  • Thomas R. Martin, Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana, Poznań 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów