Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kolos z Barletty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kolos z Barletty
Kolos z Barletty

Barletta to miasteczko we włoskiej Apulii, które jest wymarzonym celem podróży dla miłośników zabytków. Z jednej strony miasto nie jest oblegane przez turystów, z drugiej roi się tutaj od wspaniałych śladów przeszłości. Najbardziej znane było w dobie wypraw krzyżowych, ale sławę zapewnił mu Kolos z Barletty. To dzięki przewiezieniu do Europy łupów, głównie do Wenecji, ocalały zabytki Konstantynopola, które z pewnością nie przetrwałyby zdobycia miasta przez Turków w 1453 r. Dzięki rycerzom – rabusiom możemy dziś podziwiać m.in. tzw. Kolosa z Barletty.

Kolos z Barletty jest to monumentalna późnoantyczna rzeźba przedstawiająca jednego ze wschodniorzymskich cesarzy, znajdująca się obecnie we włoskiej Barletcie.

Barletta to miasto o wspanialej historii starożytnej, które zasłynęło jednak w średniowieczu. Uwagę zwraca przede wszystkim Castello Svevo, imponujące zamczysko wzniesione w X w. przez Normanów. W okresie wypraw krzyżowych był używany jako schronisko dla żołnierzy wyjeżdżających do Ziemi Świętej. Największe wpływy mieli tutaj templariusze i Krzyżacy. Rozbudowany został za władzy Anjou, gdy Barletta stała się ważnym centrum hiszpańskiej kontroli.

Wizytówką twierdzy jest oczywiście Kolos z Barletty. Wykonany z brązu posąg znany jako Colosso di Barletta ma 5,11 m wysokości, stal się znakiem rozpoznawczym Barletty. Jego datacja nie jest pewna, powstanie plasuje się między IV a VI wiekiem. Na temat tożsamości przedstawionego władcy, która nie jest pewna – zgodnie z tradycją przedstawia panującego w VII w. Herakliusza. Historycy przychylają się raczej do tezy, że jest to podobizna Teodozjusza, Honoriusza, Walentyniana I lub Marcjana. Cesarz został przedstawiony w pozycji stojącej, w rękach trzyma glob ziemski oraz krzyż (pierwotnie berło). Tak czy inaczej wiadomo, że kolos został odkryty w XIII w. podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na zlecenie cesarza Fryderyka II Hohenstaufa w Rawennie i jest prawdopodobne, że wówczas został przetransportowany do Barletty.

Posąg został zrabowany przez Wenecjan na wschodzie podczas IV krucjaty w 1202 r., która zakończyła się złupieniem Konstantynopola przez krzyżowców. Przewożący go statek rozbił się u wybrzeży Barletty, a fale wyrzuciły rzeźbę na brzeg po tym jak zatonął wenecki statek wiozący w XIII w. skarby z Konstantynopola. Porzucona rzeźba niszczała, a w 1309 r. została pozbawiona nóg, które z czasem przetopiono na dzwony do kościoła dominikanów w Manfredonii. Dopiero w 1491 r. pochodzący z Neapolu rzeźbiarz Fabio Alfano dokonał renowacji rzeźby, odtwarzając brakujące partie. Odrestaurowany kolos został ustawiony na rynku w Barletcie, w pobliżu kościoła San Sepulcro.

Autor: Karolina Deska
Źródła wykorzystane
  • Barletta, włoska stolica krzyżowców, "Gazeta Lubuska"
  • Kolos z Barletty, czyli mniejsze zło "Italjarek.pl"
  • Wikipedia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów