Kobieta rzymska w męskim świecie


Kobieta rzymska w męskim świecie

Kobiety w Imperium Rzymskim nie cieszyły się równymi prawami w stosunku do mężczyzn. Tradycyjnie kobietą niezamężną opiekował się ojciec, a następnie mąż jeśli kobieta wyszła za mąż in manu. Wtedy, wybranek serca albo częściej ojca,  przejmował kontrolę nad jej posagiem.

W przypadku gdy kobieta wyszła za mąż sine manu, cały jej dobytek należał do niej a pieczę nad nią sprawowała jej rodzina. Ponadto taka możliwość wiązała się z podsiadaniem opiekuna do końca jej życia.  Jak zatem można było się uwolnić z pod kontroli męża/opiekuna?

Na początku Naszej Ery w Imperium Romanum około 25% urodzonych dzieci nie dożywało pierwszego roku życia a około 50% nie doczekało zdmuchnięcia dziesięciu świeczek na torcie. W czasach Oktawiana Augusta kobieta która urodziła żywe dziecko była wynagradzana przez państwo. Kobieta która była matką trójki dzieci (w przypadku niewolnic, czwórki) stawała się prawdziwie niezależna mogła zrezygnować z opieki męża i sama mogła stanowić o swoim losie.

Autor: Andrzej Głuchowski

Źródła wykorzystane

  • Thomas Wiedemann, Adults and Children in the Roman Empire, 2014
  • The Roman Empire
  • Wikipedia

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!