Katon i aneksja Cypru

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski

Wypędziwszy Cycerona z Rzymu Klodiusz musiał jeszcze uniemożliwić mu powrót. Obecność Katona Młodszego – sojusznika Cycerona bardzo utrudniała realizację tych planów. Aby pozbyć się go z  Rzymu Klodiusz zaproponował mu zdobycie Cypru dla Rzymu.

Według Plutarcha Katon zorientowawszy się w prawdziwych zamiarach Klodiusza odmówił. W odpowiedzi Klodiusz przeforsował ustawę która oficjalnie wcielała Cypr do Republiki Rzymskiej i nakazywała Katonowi zajęcie go. Ten po powrocie do Rzymu z tej wyprawy odrzucił wszystkie oferowane mu nagrody i awanse uznając je za „niegodne”.

Autor: Kacper Walczak

Źródła wykorzystane

  • Plutarch, Katon Młodszy
  • Robert Harris, Dyktator

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

kontakt@imperiumromanum.edu.pl | RSS | #imperiumromanum

Mobile ON