Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Honorowy Othon

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marek Salwiusz Oton
Marek Salwiusz Oton

Marek Salwiusz Othon przeszedł do historii jako władca, który wolał oddać swoje życie, niżeli rywalizować o tron, kiedy wiązałoby się to z bratobójczą wojną Rzymian. W sytuacji, kiedy jego wojska poniosły ciężkie straty, ale nie zostały rozbite przez Witeliusza, Oton zdecydował się na przebicie swoje serca sztyletem, który ukrył pod poduszką w swoim namiocie. Othon w ten sposób chciał uchronić kraj przed dalszym rozlewem bratobójczej krwi. Zrobił to mimo, że jego żołnierze wykazywali ochotę do dalszej walki.

Zmarł dnia 16 kwietnia 69 roku n.e. Mimo krótkich rządów (3 miesięcznych) okazał się być Rzymianinem z „krwi i kości”. Cześć jego zwłokom oddał sam Witeliusz, który zorganizował mu uroczysty pogrzeb. Podobno niektórzy żołnierze byli do tego stopnia poruszeni decyzją Othona, że rzucili się na stos i spłonęli żywcem wraz z cesarzem.

Źródła wykorzystane
  • Marcjalis, Epigramy VI.32

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów