Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Ciekawostki związane z walkami gladiatorów


Scena z filmu "Gladiator"

Gladiatorzy otrzymywali nagrody pieniężne za zwycięstwo. W przypadku zdecydowanego i efektownego zwycięstwa wojownik otrzymywał wieniec laurowy. Największą nagrodą było zwolnienie z walki na arenie, co okazywano wręczeniem drewnianego miecza. Skazańcy i kryminaliści, zmuszeni przez władze do walk, otrzymywali wolność, jeśli przetrwali więcej niż trzy lata walk.

Zabicie pokonanego gladiatora opierało sie na specjalnym rytuale. Przegrany, z jednym kolanem na ziemi, chwytał udo zwycięzcy, a ten trzymając hełm (głowę) pokonanego wbijał miecz w jego szyję lub podcinał gardło. Przegrany nie powinien był prosić o litość lub okazywać słabości. Wszystkie zachowania wymagały odpowiedniej dyscypliny.
Śmiertelnie ranny galadiator był wywożony z areny i zabijany poza widokiem publicznym.

Gladiatorzy opuszczali arenę innymi wyjściami: zwycięzca wychodził Porta Triumphalis, a przegrany Porta Sanavivari.

Po pokonaniu rywala zwycięski gladiator salutował widowni. W przypadku śmierci rywala miała miejsce specjalna inscenizacja: na arenę wchodziło dwóch mężczyzn przebranych za Charona (boga śmierci) i Hermesa (posłańca boskiego), którzy podchodzili do ciała zmarłego. Charon weryfikował czy gladiator rzeczywiście nie żyje uderzając go drewnianym młotkiem; Hermes z kolei kładł na ciele gorący przedmiot. Potwierdziwszy zgon, ciało było wynoszone z areny bramą „Libitinarian”, a obsługa widowiska sypała świeżą warstwę piachu, aby zakryć ślady krwi. Zwłoki następnie zanoszono do pobliskiej kostnicy. Dla pewności podcinano jeszcze gardło gladiatorowi.

Większość gladiatorów nie dożywała 30 lat, w sytuacji kiedy 50% rzymskich obywateli umierało, z różnych powodów, przed 25 rokiem życia.

Źródła wykorzystane

  • Grant Michael, Gladiatorzy, 1980
  • Winners and Defeated, "Colosseum"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!