Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Byk Farnezyjski

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Farnese Bull
Byk Farnezyjski

Byk Farnezyjski jest to słynna rzymska rzeźba z III wieku n.e. ukazująca scenę ukarania królowej Dirke poprzez przywiązanie jej do rogów byka.

Dirke była żoną Likosa – króla Teb. Dirke była okrutna wobec poprzedniej żony Likosa – Antiopy. Kiedy synowie Antiopy – bliźniacy Amfion i Zetos – zostali przekonani przez pasterza, który ich wychował, że Antiopa jest ich prawdziwą matką, zabili Dirke, wiążąc ją do rogów byka.

Jak wspomina Pliniusz Starszy rzeźba jest kopią greckiego dzieła autorstwa Apolloniosa z około I wieku p.n.e. i została odkryta w połowie XVI wieku w termach Karakalli. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Byk Farnezyjski jest największą dotychczas odkrytą pojedynczą rzeźbą ze starożytności.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów