Bursztynowy amulet w kształcie hełmu gladiatora

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski

Bursztynowy rzymski amulet w kształcie hełmu gladiatora, datowany na I-II wiek n.e. Odnaleziony w Londynie.

Przedmiot mierzy 1 cm szerokości, a odnaleziony został w pozostałościach zrujnowanego domu. Wraz z nim znaleziono duże ilości ceramiki i zwierzęcych kości. Znalezisko ukazuje duży zamknięty hełm gladiatora typu murmillo. Gladiator był uzbrojony w krótki miecz gladiusa i prostokątną tarczę scutum. Zazwyczaj występował w walce z trakiem.

Bursztyn był cennym materiałem, który importowano z północy. Według rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego bursztynowe amulety chroniły dzieci przed chorobami. Możliwe, że kształt przedmiotu miał wzmocnić jego moce.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!