Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Artefakt)


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymski żołnierz na sarkofagu

Wizerunek rzymskiego żołnierza na sarkofagu znalezionym w krypcie na stanowisku archeologicznym Beljnjača w miejscowości Šid, w północnej Serbii. Obiekt jest datowany na IV wiek n.e. (więcej…)

Rzymscy legioniści na reliefie

Rzymscy legioniści na reliefie na cokole w starożytnym Mogontiacum (obecne Moguncja, Niemcy). Legionista na pierwszym planie ukazany został w pozycji do walki: tarcza w gotowości, chroni ciało; gladius gotowy do pchnięcia; rozstawione nogi, aby zachować równowagę i lewa stopa bez przekraczania dolnej krawędzi tarczy, na wypadek gdyby legionista musiał ją opuścić, aby się obronić. (więcej…)

Cudowna mozaika ukazująca psa ze złotym naczyniem

Cudowna mozaika ukazująca psa ze złotym naczyniem, w którym przetrzymywano wino lub wodę – tzw. askos. Obiekt został odkryty w 1993 roku w Aleksandrii i datowany jest na II-I wiek p.n.e. Obecnie artefakt można podziwiać w Grecko-Rzymskim Muzeum w Aleksandrii. (więcej…)

Oceanus na mozaice rzymskiej

Oceanus na mozaice rzymskiej ukazany pod postacią kraba. U dołu po prawej i lewej stronie znajdują się dwie Nereidy na koniach morskich. Obiekt datowany na II-III wiek n.e.; odkryty w pozostałościach Utyki. Artefakt obecnie znajduje się w Muzeum Bardo w Tunisie (Tunezja). (więcej…)

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów