Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Artefakt)


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymska tabliczka z klątwą

Rzymska tabliczka z klątwą, znaleziona w Londynie. Zachowany napis (w łacinie) głosi: “Przeklinam Trecję Marię, jej życie i jej umysł, jej pamięć, wątrobę i płuca, wszystko razem połączone, aby nie mogła mówić o tych tajemnicach…”.

Prawdopodobny portret Kleopatry z Herkulanum

W jednej z willi w Herkulanum odkryto portret rudowłosej kobiety, której rysy twarzy, królewski diadem i fryzura ozdobiona drobnymi spinkami do włosów z perłami, sugerują pośmiertny wizerunek Kleopatry VII. Obiekt datowany jest na I wiek n.e.

Malowidło rzymskie ukazujące mysz

Rzymskie malowidło ścienne ukazujące mysz. Obiekt został znaleziony w świątyni Izydy w Pompejach, przy Via del Tempio di Iside, okolice Palestra Sannitica. Była to jedna z pierwszych budowli antycznych, które zostały odkryte w XVIII wieku. Większość oryginalnych obrazów i rzeźb znajduje się obecnie w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Statua żołnierza galijskiego

Statua żołnierza galijskiego w rzymskich szatach, trzymającego galijską tarczę. Podejrzewa się, że był to galijski arystokrata zwerbowany do rzymskich oddziałów pomocniczych. Obiekt został znaleziony w 1850 roku w Vachères, na wschód od Awinionu. Obecnie znajduje się w Lapidary Museum w Awinionie (Francja). Rzeźba datowana na I p.n.e. – I wiek n.e.

Antyczne naczynie dolium

Dolium to wielkie terakotowe naczynie używane od czasów Republiki aż do średniowiecza do przechowywania lub przewożenia płynnych towarów, takich jak wino czy oliwa. Często posiadało oznaczenia wskazujące na swoją pojemność (przeważnie ok. 1000 litrów) lub miejsce wykonania.

Stempel legionu X Fretensis

Fragment materiału z rzymskim stemplem „LG X F”, wykonanego przez legion X Fretensis, podczas stacjonowania jednostki w Judei. Zawiera on wizerunki okrętu wojennego i dzika – symbole legionu. Obiekt datowany na 1-2 rok n.e. Obecnie artefakt znajduje się w muzeum Izraela w Jerozolimie.

Kamień milowy cesarza Karauzjusza

Kamień milowy (milliarium) cesarza uzurpatora Karauzjusza, datowany na lata 286-293 n.e. Obiekt został znaleziony na południe od Carlisle (północna Anglia); w 1894 roku. Inskrypcja była poprawiona na panowanie cesarza Konstantyna I.

Posąg Wespazjana z Misenum

Marmurowy posąg cesarza Wespazjana, który ukazany został jako bohater. Obiekt został znaleziony w pozostałościach sanktuarium Sodales Augustales w Misenum (obecne Bacoli, Włochy) – kolegium opiekującego się kultem Oktawiana Augusta.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów