Apollodoros z Damaszku

Autor: Gun Powder Ma | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Żyjący na przełomie I i II wieku n.e. Apollodoros z Damaszku, był jednym z najsłynniejszych architektów starożytności. Pracował dla cesarza Trajana, dla którego był niezmiernie przydatny m.in. podczas tzw. wojen dackich – zaprojektował most, który przerzucono przez Dunaj, by stworzyć możliwość pokonania rzeki przez rzymskie legiony. Ponadto zaprojektował Forum Trajana, łuki triumfalne cesarza w Benewencie i Anconie, być może brał udział w powstaniu jednego z cudów architektury starożytnej – Panteonu.

Jego kariera zakończyła się, gdy został poproszony przez następcę TrajanaHadriana o ocenę cesarskiego projektu podwójnej świątyni Wenus i Romy. Skrytykował m.in. zaplanowane pod budowę miejsce, a także niewłaściwą proporcję między wymiarami rzeźb bóstw, a wysokością całego budynku. Obecnie – stwierdził – gdyby bogini chciała wstać i wyjść ze świątyni, nie będzie mogła tego zrobić – tak jego opinię przekazał Kasjusz Dion. Apollodoros „w nagrodzie” za swą fachową opinię został zesłany, a w niedalekiej przyszłości także zamordowany.

Przypisy

  1. Pierwsza budowla powstała w roku 27 p.n.e., z inicjatywy Marka Agryppy. Świątynia została zniszczona w pożarze w roku 80 n.e. Odbudowa konstrukcji nastąpiła w roku 125 n.e., na zlecenie cesarza Hadriana.

Źródła wykorzystane

  • Kasjusz Dion, Historia rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!