Ciekawostki

Rzymski malunek na marmurze ukazujący córki Niobe

Rzymski malunek na marmurze ukazujący córki Niobe grające w kości. Obiekt znaleziony w Pompejach i obecnie znajdujący się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Rzymska ozdoba ścienna ukazująca Wenus zakładającą sandała

Rzymska ozdoba ścienna ukazująca Wenus zakładającą sandała. Obiekt znaleziony w Pompejach; obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Obiekt naścienny wykonany został za pomocą metody opus sectile, która polegała na wycinaniu materiałów (np. marmuru, szkła, masy perłowej), a następnie inkrustowaniu nimi powierzchni. W przeciwieństwie do zwykłych mozaik, ta metoda zakładała używanie większych kawałków materiału.

Szklane rzymskie naczynie z łańcuszkowym uchwytem

Szklane rzymskie naczynie z łańcuszkowym uchwytem. Obiekt datowany na III wiek n.e.

Niesamowite rzymskie odkrycie z XV wieku

W kwietniu 1485 roku doszło do niesamowitego odkrycia wzdłuż Via Appia, pod Rzymem. Mianowicie, wydobyto zwłoki rzymskiej dziewczyny, w świetnym stanie – liczące blisko 15 stuleci. Włoski intelektualista Bartolomeo Fonzio z renesansu dokładnie opisuje znalezisko w liście do swojego przyjaciela we Florencji. Jak opisuje, pewni pracownicy fizyczni prowadzili wykopki u podstaw grobowców w poszukiwaniu marmuru – w odległości około 6 mil od Rzymu, przy Via Appia. Ku swojemu zdziwieniu natrafili na marmurowa komorę. Po jej otwarciu, okazało się że w środku znajduje się ciało leżące twarzą do dołu, pokryte warstwą kory ok. 5 cm. Co więcej, wszystko co znajdowało się wewnątrz ... Czytaj dalej

Rzymski fresk ukazujący latające stworzenie

Rzymski fresk ukazujący latające stworzenie. Obiekt znaleziony w Pompejach.

Rzymskie ostrze siekiery z Pompejów

Rzymskie ostrze siekiery wykonane z żelaza. Odkryte w Pompejach i datowane na I wiek n.e. Obecnie przechowywane w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Rzymski statyw z terakotą

Rzymski statyw z terakotą. Obiekt znaleziony w Pompejach i datowany na I wiek n.e. Obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Mozaika ze świnią z truflami

Świnia z truflami na mozaice rzymskiej. Obiekt znajduje się w Muzeach Watykańskich w Rzymie.

Świnia trojańska – rzymskie danie

Informacja o luksusowym daniu rzymskim – tzw. „świni trojańskiej” pochodzi z V wieku, a zawdzięczamy ją uczonemu Makrobiuszowi. Sam Makrobiusz tak opisuje sens potrawy: „Świnia ciężarna z innymi zwierzętami, zamkniętymi w jej wnętrzu niczym żołnierze w koniu trojańskim”. O takiej potrawie wspomina także Petroniusz w swoim dziele „Satyrikon”, z tą jednak różnicą, że świnia była wypełniona kiełbaskami. Gdy cielsko zwierzęcia rozcinano, z jej brzucha wypadały kiełbasy, imitujące jelita. Taka potrawa miała znaleźć się na stole Trymalchiona, który podając takie danie postanowił zrobić sobie żart z gości. W momencie podania świni na stół, kucharz poinformował gospodarza, że zapomniał wypatroszyć zwierzę. Wściekły ... Czytaj dalej

Rzymski flakonik w kształcie głowy

Rzymski szklany flakonik w kształcie głowy. Obiekt datowany na I-II wiek n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

Skontaktuj się z autorem strony | #imperiumromanum