Ciekawostki

Fragment rzymskiej rzeźby ukazującej Jowisza Tonansa (Gromowładnego)

Fragment rzymskiej rzeźby ukazującej Jowisza Tonansa (Gromowładnego). Obiekt znaleziony został w Świątyni Jowisza w Pompejach. Wysokość: 70 cm. Obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Rzymska fontanna przy Via della Fortuna

Rzymska fontanna przy Via della Fortuna. Woda wypływała z kamiennej głowy byka. Obiekt zlokalizowany w Pompejach.

Wielkie rzymskie gliniane naczynie

Wielkie rzymskie gliniane naczynie przed jednym z budynków (Insula 8) z „łatą” z ołowiu. Obiekt zlokalizowany w Pompejach.

Rzymska inskrypcja „Olium”

Rzymska inskrypcja „Olium” na ścianie budynku w Pompejach, gdzie sprzedawano oliwę.

Pompejański fresk ukazujący ryby

Pompejański fresk ukazujący ryby. Malowidło znajduje się w Domu niejakiego P. Corneliusa Tagesa (Reg I, Ins 7, 10-12). Obiekt jest typowym domem kupca z średnich warstw, który dorobił się majątku na handlu w I wieku n.e.

Rzymska statua ukazująca Priapa – boga urodzaju

Rzymska statua ukazująca Priapa – boga urodzaju. Cechą wyróżniającą bóstwo jest wielkie przyrodzenie, które miało być symbolem ekonomicznego dobrobytu właścicieli Domu Wettiuszów w Pompejach.

Stare kobiety w Rzymie

Pisarze rzymscy i w ogóle wyższe warstwy rzymskie, mimo swej uprzywilejowanej pozycji obawiali się posunąć zbyt daleko w krytyce kobiet, jako że mogło to ich wiele kosztować (kobiety mimo wszystko traktowane były z pewnym szacunkiem, zwłaszcza póki były w stanie rodzić dzieci). Wyjątek stanowiły stare kobiety, ze względu na przyzwolenie społeczne i obyczajowe. Wraz ze wzrostem pozycji kobiet, były owe starsze kobiety ukazywane jako złośliwe jędze i czarownice. Przykładem takiej twórczości są „Metamorfozy” Horacego: To ty masz czelność pytać, próchno stare, Co sprawia, że brak mi męskości! Zęby masz czarne i zmarszczek nad miarę Na czole zawdzięczasz starości; Tyłek masz ... Czytaj dalej

Fresk ukazujący Psyche z kwiatami

Rzymski fresk z I wieku n.e. Malunek ukazuje Psyche z kwiatami. Obiekt zlokalizowany w Casa dei Vettii w Pompejach. Psyche była to grecka bogini i personifikacja duszy ludzkiej. Ukochana i żona Erosa.

Tułaczka Gajusza Mariusza

Po zakończonej Wojnie ze sprzymierzeńcami, która spustoszyła Italię, w 88 r. p.n.e. nastąpił kolejny poważny kryzys polityczny w Republice, między dwoma największymi graczami ówczesnego świata, L. Korneliuszem Sullą a G. Mariuszem. W wyniku opanowania Rzymu przez sullańskie wojska zupełnie osamotniony Mariusz musiał uciec ze stolicy w towarzystwie zaledwie kilku swoich niewolników. Był niedawnym pogromcą króla Numidii Jugurty, zwycięzcą germańskich plemion Cymbrów i Teutonów, wielkim reformatorem armii rzymskiej i głową stronnictwa popularów. Teraz wygnany z Rzymu pragnął jedynie ocalić swoje życie. Z ogarniętego chaosem Rzymu, uciekł na południe, chcąc dostać się do nadmorskiego portu i pożeglować do bezpieczniejszej prowincji Afryki. Plan ... Czytaj dalej

Rzymska statua Fauna w impluvium

Rzymska statua – wykonana z brązu – ukazująca tańczącego Fauna. Obiekt znajduje się pośrodku impluvium (basen na wodę deszczową) w Domu Fauna (Pompeje). Artefakt datowany na II wiek p.n.e. Faun był bóstwem płodności o sylwetce pół-człowieka i pół-kozła. Utożsamiany z greckim Satyrem.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

Skontaktuj się z autorem strony | #imperiumromanum