Ciekawostki

Rzymski teatr w Orange

Rzymski teatr w Orange (południowa Francja), wybudowany we wczesnym I wieku n.e. Jest to jeden z najlepiej zachowanych teatrów rzymskich. Budowla powstała w rzymskiej kolonii Arausio, która posiadała pełną nazwę Colonia Julia Firma Secundanorum Arausio. Ośrodek został założony w roku 40 p.n.e. Decyzja o budowie teatru motywowana była potrzebą rozszerzania rzymskich wpływów i kultury na nowe terytoria. Na deskach teatru miały miejsce występy mimów, czytanie poezji i występy teatralne. Teatr został oficjalnie zamknięty w roku 391 n.e., gdyż w oczach chrześcijaństwa proponowane spektakle były niecywilizowane, Współcześnie w teatrze odbywa się letni festiwal Chorégies d’Orange.

Rzymska mała kuchnia w Pompejach

Rzymska mała kuchnia w Pompejach. Na miejscu wciąż widoczne naczynia do gotowania. W kominku nadal można zobaczyć trójnóg z kociołkiem, a także asortyment garnków.

Bogato zdobiony późno-rzymski pierścionek

Rzymski pierścionek z IV-V wieku n.e. Obiekt wykonany jest ze złota, granatu i szmaragdu. Wymiary: 3 x 17 x 18 mm.

Rzymski fresk ukazujący scenę ukarania tebańskiej królowej Dirke

Rzymski fresk ukazujący scenę ukarania tebańskiej królowej Dirke. Malowidło pochodzi z Pompejów i datowane jest na ok. 30 rok n.e. Obecnie artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu (Włochy). Według mitu królowa miała zostać przywiązana do rogów zwierzęcia przez braci Amfiona i Zetosa. Historia ta była chętnie przedstawiana w kulturze.

Rekonstrukcja rzymskiego młyna do produkcji oliwy z oliwek – trapetum

Rekonstrukcja rzymskiego młyna służącego do produkcji oliwy z oliwek – znanego jako trapetum. Urządzenie składało się z dużej miski (mortarium), do której wpadały oliwki, które następnie były gniecione przez dwa półokrągłe kamienie (orbes).  Kamienie były połączone do centralnej belki (cupa), która z kolei była przymocowana do żelaznego trzpienia (columella). Mielenie i wyciskanie oliwy odbywało się za pomocą siły robotników / niewolników, którzy obracali kamienie za pomocą belki. Szczątki tego typu młyna zostały znalezione w Pompejach i pochodzą z I wieku n.e.

Mozaika rzymska ukazująca kolorowego pawia

Detal z rzymskiej mozaiki podłogowej ukazujący pawia z rozpostartym kolorowym ogonem. Obiekt znajduje się w Vaison-la-Romaine (Francja).

Małe rzymskie popiersie dziecka

Małe rzymskie popiersie dziecka. Obiekt znajduje się w muzeum na zamku w Colchester (zbudowanym na fundamentach świątyni Klaudiusza). Miasto to w czasach rzymskich nazywało się Camulodunum lub Colonia Claudia Victricensis.

Merkury – posąg z II wieku n.e.

Merkury – posąg rzymski z II w n.e. wykonany z brązu. Obiekt znajduje się w muzeum na zamku w Colchester (zbudowanym na fundamentach świątyni Klaudiusza). Miasto to w czasach rzymskich nazywało się Camulodunum lub Colonia Claudia Victricensis.

Hełm legionisty zniszczony w wyniku pożaru

Hełm legionisty zniszczony w wyniku pożaru, najprawdopodobniej w trakcie zdobycia i całkowitego spalenia miasta podczas rewolty Boudiki (60-61 n.e.).  Obiekt znajduje się w muzeum na zamku w Colchester (zbudowanym na fundamentach świątyni Klaudiusza). Miasto to w czasach rzymskich nazywało się Camulodunum lub Colonia Claudia Victricensis.

Nagrobek Longinusa

Longinus urodził się w Tracji. Gdy miał 25 lat wstąpił do rzymskiej armii. Służył w trackiej kawalerii, gdzie miał stopień duplicariusa – zastępcy dowódcy oddziału składającego się z 32 żołnierzy. Po zakończeniu służby zapewne osiedlił się w kolonii weteranów w Camulodunum. Pochowano go na cmentarzu przy drodze z Camulodunum do Londinum. Nagrobek znajduje się w muzeum na zamku w Colchester.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

Skontaktuj się z autorem strony | #imperiumromanum