Ciekawostki

Rzymskie balsamarium w kształcie głowy Janusa

Rzymskie srebrne naczynie do balsamu (tzw. balsamarium) w kształcie głowy Janusa. Obiekt datowany na II-III wiek n.e. Obiekt lekko pozłacany.

Głowy Meduzy na rzymskiej mozaice

Głowy Meduzy na rzymskiej mozaice. Obiekt znajduje się w rzymskiej willi w Bingor (południowa Anglia). Willa znana jest z zachowanych pięknych mozaik podłogowych, które przetrwały w bardzo dobrym stanie.

Cudowny rzymski portret młodzieńców

Cudowny rzymski portret ukazujący dwóch młodzieńców. Obraz wykonany jest ze złota i szkła. Obiekt datowany na IV wiek n.e. i znaleziony w Bolonii (Włochy).

Moneta ukazująca boskiego Cezara

Rzadki rzymski srebrny denar ukazujący boskiego Juliusza Cezara z 40 roku p.n.e. Monetę wybito za kwestury Q. Voconius Vitulusa. Na drugiej stronie monety znajduje się wizerunek cielęcia.

Hełm rzymski z orłem

Ciekawy hełm rzymski z orłem na górze. Obiekt datowany jest na późny II – wczesny III wiek n.e. Tego typu hełmy noszono w trakcie oficjalnych pokazów i parad wojskowych.

Wyjątkowa rzymska rzeźba orła

Wyjątkowa rzymska rzeźba orła. Obiekt wykonany jest z brązu i datowany jest na I-III wiek n.e. Obecnie znajduje się w J. Paul Getty Museum.

Interesująca rzymska miska

Interesująca rzymska szklana miska. Obiekt datowany na I p.n.e. – I wiek n.e.

Niezwykłe popiersie Ptolemeusza Apiona

Niezwykłe popiersie Ptolemeusza Apiona. Obiekt został znaleziony w Willi Papirusów w Herkulanum. Obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Ptolemeusz Apion to ostatni władca Cyrenajki, który w testamencie przekazał swoje królestwo Rzymowi. Senat rzymski początkowo ogłosił lud Cyrenajki wolnymi. ... Czytaj dalej

Cement rzymski wzmacniany winem

Niejaki Lucjusz Aureliusz Awianiusz Symmachus – prefekt Rzymu z roku 364 n.e. – nadzorował budowy m.in. powstające pod wodą. W celu osiągnięcia wytrzymałości cementu pod wodą, dodawano do niego pewne ilości wina. Takie jednak wykorzystanie wina spotkało się z dużą ... Czytaj dalej

Mozaika ukazująca nagiego czarnoskórego niewolnika

Mozaika rzymska ukazująca nagiego czarnoskórego niewolnika. Obiekt znaleziony w Timgadzie (obecna Algieria); datowany na około I wiek n.e. Mozaika znaleziona przy wejściu do łaźni. Obecnie znajduje się w Muzeum w Timgadzie.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

Skontaktuj się z autorem strony | #imperiumromanum