Ciekawostki

Ta strona dostępna jest także w języku: angielski

Ciekawa rzymska lampa oliwna z brązu

Rzymska lampa oliwna z brązu (lucerna). Pochodzi z II wieku ne. Obiekt znaleziony został na pozostałościach wczesnego rzymskiego fortu Statio Cataractarum Diana, niedaleko Kladowa (wschodnia Serbia).

Bachus znajdujący Ariadne

Rzymski fresk przedstawiający Bachusa znajdującego Ariadnę. Bachus zakochał się w śpiącej Ariadnie, kiedy zobaczył ją, jadąc w swoim orszaku. Obiekt został znaleziony w Pompejach i datowany jest na I wiek n.e. Obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Gołębie na rzymskiej mozaice

Rzymska mozaika podłogowa ukazująca gołębie pijące wodę. Obiekt obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Sowa w ogrodzie

Rzymski fresk z Pompejów ukazujący sowę (symbol Minerwy) w małym ogrodzie. Obiekt datowany na I wiek n.e.

Rzymski fresk przedstawiający ukaranie Dirke

Rzymski fresk przedstawiający ukaranie Dirke. Była ona żoną Likosa – króla Teb. Fresk znaleziono w Domu Wielkiego Księcia Toskanii, VII, 4, 56 w Pompejach. Datowany na I wiek ne. Obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Dirke była ... Read more

Rzymska klamra do paska

Rzymska klamra do paska. Obiekt wykonany jest z brązu i pochodzi z III-IV wieku n.e. Znaleziono ją w dużej rzymskiej willi wiejskiej w Ćelije koło Lajkovac (środkowa Serbia).

Rzymska stela ukazująca bankiera

Rzymska stela przedstawiająca liczącego pieniądze bankiera i niewolnika ze zwojami. Obiekt datowany na III wiek n.e. Jest to fragment nagrobka znaleziony w Viminacium, rzymskim mieście położonym niedaleko Kostolac, we wschodniej Serbii.

Grzebień rzymski

Grzebień rzymski wykonany z kości zwierzęcej. Obiekt datowany na IV wiek n.e. Znaleziono ją w antycznym mieście Sirmium – obecne Sremska Mitrovica (północna Serbia). Obecnie artefakt znajduje się w Muzeum w srem w Sremska Mitrovica.

Krótko o Dioklecjanie

Cesarz Dioklecjan pochodził z niezamożnej rodziny z okolic Salony. Swoją pozycję zawdzięczał ciężkiej pracy i zdolnościom wojskowym, dzięki którym szybko awansował na najwyższe szczeble rzymskiej armii. Był między innymi dowódcą gwardii przybocznej cesarza Numeriana. Cieszył się zatem wysokim zaufaniem. Cesarzem ... Read more

Rzymska statuetka Magna Mater

Rzymska statuetka Magna Mater, wykonana z terakoty. Obiekt pochodzi z III-IV wieku n.e. Został znaleziony w starożytnym Sirmium, dzisiejszej miejscowości Sremska Mitrovica (północna Serbia). Figurka ukazuje ciężarną kobietę o wyraźnie zarysowanych piersiach -symbol płodności. Artefakt znajduje się obecnie w kolekcji ... Read more

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

kontakt@imperiumromanum.edu.pl | RSS | #imperiumromanum