Ciekawostki

Fresk rzymski ukazujący foluszników

Fresk rzymski z folusza niejakiego Veraniusa Hypsaeusa w Pompejach. Obiekt datowany na I wiek n.e. Obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Mężczyzna po lewej zajmuje się myciem wełny. Osoba po prawej, znajdująca się pod kopułą, odpowiada z ... Czytaj dalej

Drzwi z Vindolanda z zachowanymi numerami

Drewniane drzwi z Vindolanda z zachowanymi numerami. Zapewne numery oznaczały izby w koszarach.

Piękny rzymski złoty puchar

Piękny rzymski złoty puchar, znaleziony w Pompejach. Datowany na I wiek p.n.e.

Pięknie zdobiony orłami rzymski dzban

Pięknie zdobiony orłami rzymski dzban. Obiekt wykonany z brązu, został znaleziony w Herkulanum. Datowany na I wiek n.e.

Miniaturowy rzymski ołtarz

Miniaturowy rzymski ołtarz, wykonany z marmuru, z elementami z brązu. Obiekt znaleziony w Pompejach.  

Rzymski bojler do wody

Antyczny rzymski bojler do wody, odnaleziony w Pompejach. Służył on do podgrzewania wody, która znajdowała się na żelaznym statywie.

Popiersie Marka Klaudiusza Marcellusa

Rzymskie marmurowe popiersie Marka Klaudiusza Marcellusa – siostrzeńca i zięcia Oktawiana Augusta. Obiekt datowany na 23 rok p.n.e. Odnaleziony w Pompejach; obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Rzymski dar wotywny w postaci nogi

Rzymski dar wotywny w postaci nogi. Obiekt datowany na I-III wiek n.e.; wykonany z terakoty. Antyczni Rzymianie posiadali zwyczaj składania obiektów terakotowych, które odwzorowywały zwierzęta, ludzki (m.in. niemowlaki) czy części ciała. Najczęściej jednak na ołtarzach składano kopie głowy, rąk czy ... Czytaj dalej

Rzymski szklany wizerunek kobiety

Rzymski szklany wizerunek kobiety. Obiekt datowany na I-II wiek n.e.

Tron rzymski z I wieku n.e.

Tron rzymski z I wieku n.e. Obiekt zapewne nie miał żadnych praktycznych zastosowań, poza używaniem w trakcie ceremonii. Obiekt obecnie znajduje się w Los Angeles County Museum of Art, Kalifornia, USA.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

Skontaktuj się z autorem strony | RSS | #imperiumromanum