Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymska lampa oliwna w kształcie gryfa

Wykonana z brązu, rzymska lampa oliwna (lucerna) w kształcie gryfa. Obiekt datowany jest na IV wiek n.e. i został znaleziony w Serbii. Na głowie mitycznego stwora widoczny jest gołąb stojący na krzyżu, a na boku lampy monogram Chrystusa – „Chi Rho”. Obiekt znajduje się w Nardowym Muzeum Serbii w Belgradzie.

Rekonstrukcja Ostia Antica oraz Portus

Studio „Associated Architects Studio” stworzyło niesamowitą rekonstrukcję antycznego miasta portowego Ostia Antica oraz wielkiego portu Rzymu – Portus. Portus powstał za panowania cesarza Klaudiusza (41-54 n.e.), jednak na wizualizacji widać sześciokątny basen wewnętrzny portu, który powstał już za Trajana, na początku II wieku n.e.

Denar rzymski z bohaterską sceną

Rewers srebrnego denaru rzymskiego wybitego w 103 roku p.n.e. Moneta ukazuje scenę walki pomiędzy rzymskim żołnierzem (po prawej), chroniącego swojego towarzysza, przed atakiem barbarzyńskiego wojownika z plemienia Ligurów.

Antyczny metalowy młotek

Antyczny metalowy młotek odkryty na Malcie. Na ekspozycji nie podano datowania oraz konkretnego miejsca odkrycia. Znalezisko znajduje się na ekspozycji w Domus Romana na Malcie.

Największa budowlana katastrofa starożytnego Rzymu

Rzymianie pozostawili po sobie wiele wspaniałych budowli, wiele z nich przetrwało do dzisiejszych czasów w lepszym lub gorszym stanie zachowania. Wielką popularnością wśród Rzymian cieszyły się amfiteatry, na których gromadziły się tłumy ludzi, aby zobaczyć walki gladiatorów. Niestety na jednym z nich w wyniku skąpstwa doszło do ogromnej tragedii, której skutkiem była liczba ofiar śmiertelnych porównywalna do strat legionów rzymskich w bitwie w Lesie Teutoburskim 9 r. n.e.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów