Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Ciekawostki starożytnego Rzymu


.

KONTAKT: Zachęcam do podsyłania ciekawostek i nieznanych faktów z życia antycznych Rzymian. Skontaktuj się z autorem strony

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Proces Azycjusza

W 56 roku p.n.e. Publiusz Azycjusz został oskarżony o zabójstwo Diona z Aleksandrii – egipskiego posła. Uważano, że morderstwo to dokonane zostało na zlecenie Pompejusza. Oskarżenie zostało wniesione przez Tytusa Koponiusza u którego Dion się zatrzymał. (więcej…)

Śmierć Saturninusa

Lucjusz Apulejusz Saturninus był znanym stronnikiem Gajusza Mariusza i trybunem ludowym w roku 100 p.n.e. W tymże roku zaczął się on ubiegać o ponowny wybór na trybuna a jego współpracownik i przyjaciel będący w tym czasie pretorem startował w wyborach na konsula. (więcej…)

Mons Palatinus w legendach Liwiusza

Wzgórzem, na którym wg. tradycji Romulus założył w 753 roku p. n. e. Rzym był Palatyn. Liwiusz wywodzi jego nazwę od arkadyjskiego miasta Pallanteum, z którego pochodził Euander – pierwszy władca tych terenów, który ustanowił w Italii także grecki kult Heraklesa. Czemu akurat Palatyn? (więcej…)

Wyjazd Krassusa

W 53 roku p.n.e. Marek Krassus – na dwa miesiące przed końcem konsulatu – wyjechał z Rzymu aby objąć namiestnictwo w Syrii. Stamtąd zamierzał poprowadzić wyprawę wojenną na Partię. Plan ten nie spotkał się z powszechną aprobatą w Rzymie. (więcej…)