Ciekawostki starożytnego Rzymu


.

KONTAKT: Zachęcam do podsyłania ciekawostek i nieznanych faktów z życia antycznych Rzymian. Skontaktuj się z autorem strony

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Głowy Meduzy na rzymskiej mozaice

Głowy Meduzy na rzymskiej mozaice. Obiekt znajduje się w rzymskiej willi w Bingor (południowa Anglia). Willa znana jest z zachowanych pięknych mozaik podłogowych, które przetrwały w bardzo dobrym stanie. (więcej…)

Hełm rzymski z orłem

Ciekawy hełm rzymski z orłem na górze. Obiekt datowany jest na późny II – wczesny III wiek n.e. Tego typu hełmy noszono w trakcie oficjalnych pokazów i parad wojskowych. (więcej…)

Cement rzymski wzmacniany winem

Niejaki Lucjusz Aureliusz Awianiusz Symmachus – prefekt Rzymu z roku 364 n.e. – nadzorował budowy m.in. powstające pod wodą. W celu osiągnięcia wytrzymałości cementu pod wodą, dodawano do niego pewne ilości wina. (więcej…)