Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Interesujący amulet z głową zwierzęcia

Interesujące znalezisko z rzymskiego fortu Arbeia w South Shields (północno-wschodnia Anglia). Obiekt ukazuje głowę zwierzęcia, prawdopodobnie albo lisa, albo niedźwiedzia. Prawdopodobnie był to amulet, który wykonany jest z dżetu (odmiana węgla brunatnego).

Relief z maską

Płaskorzeźba przedstawia profil postaci z długimi włosami, ubranej w diadem ozdobiony liśćmi i kiściami winogron. Głowa oparta jest na wiklinowym koszu, częściowo pokrytym kozią skórą.

Rzymskie mozaiki z woźnicami z każdej drużyny

Piękne rzymskie mozaiki ukazujące woźniców z każdej drużyny: Zieloni (prasina), Niebiescy (venata), Biali (albata) i Czerwoni (russata). Obiekty datowane są na III wiek n.e. i pochodzą z muzeum archeologicznego obok dworca głównego Roma Termini. Pierwotnie mozaiki zdobiły podłogę cubiculum w Villa dei Severi.

Rzymska statuetka „Traka”

Rzymska statuetka ukazująca gladiatora typu „trak”. Wojownik ukazany jest w typowym hełmie, z zakrzywionym mieczem. Obiekt wykonany jest z brązu i datowany jest na II wiek n.e. Obiekt znaleziony został w Dubljani (Serbia). Obecnie można podziwiać w Narodowym Muzeum Serbii w Belgradzie.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów