Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Piękne słowa Marka Aureliusza

Marek Aureliusz, cesarz rzymski w latach 161-180 n.e., był jednym z najwybitniejszych i najlepiej wykształconych cesarzy Rzymu. Ze względu na swoje niezwykłe zainteresowanie filozofią, nazwany został „filozofem na tronie”. Do naszych czasów przetrwało wiele jego myśli, które znaleźć możemy w jego „Rozmyślaniach”. Jednym z piękniejszych jest poniższe. (więcej…)

Statua Sylena

Rzymska marmurowa rzeźba ukazująca śpiącego Sylena (Silenus). Obiekt datowany na I wiek n.e. Silenus był jednym z towarzyszy Bachusa (grecki Dionizos) i jego nauczycielem. Był bogiem przyrody. (więcej…)

Fresk rzymski ukazujący „sąd Salomona”?

Fresk rzymski ukazujący Pigmeja-żołnierza z wielkim uniesionym tasakiem, zawieszonym nad dzieckiem wyciągniętym na stole. Jedna kobieta przytrzymuje dziecko, inna błagalnie klęczy przed trzyosobowym trybunałem, jakby prosiła o litość. (więcej…)

Lew powalający panterę

Rzymska mozaika ukazująca lwa powalającego panterę. Mozaikę można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Neapolu, a pochodzi ona z tzw. Domu Gołębi (Domu Mozaikowych Gołębi) w Pompejach, położonego w południowo zachodniej części stanowiska archeologicznego. (więcej…)

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów