Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Twarze atletów z mozaiki rzymskiej

Niezwykle szczegółowo ukazane twarze atletów z wielkiej mozaiki rzymskiej, znalezionej na terenie Term Karakalli w Rzymie. Mozaika podłogowa zdobiła plac do ćwiczeń. Mozaika została odkryta w 1824 roku i obecnie znajduje się w Muzeach Watykańskich.

Przyczyny inwazji Hunów na zachód?

Hunowie w antycznych źródłach jawią się jako istoty gorsze niż dzikie zwierzęta, które przybyły z dalekiego wschodu i podbijają kolejne ludy stojące im na drodze. Brak informacji, co do ich pochodzenia i motywów dalszych agresywnych podbojów, starano się tłumaczyć w ciekawy sposób.

Domitianus – zapomniany cesarz

W roku 1900 nieopodal francuskiej miejscowości Nantes dokonano przełomowego odkrycia. Niejaki Felix Chaillou odnalazł tam ponad tysiąc rzymskich monet pochodzących z drugiej połowy III w. Największą uwagę uczonych przykuła jednak jedna wyjątkowa moneta. Unikatowy egzemplarz antoniniana przedstawiający na awersie wizerunek niejakiego Domitianusa, nieznanego wcześniej cesarza-uzurpatora.

Colonia Ulpia Traiana

W 12 r.n.e nad Renem, w okolicach dzisiejszego Xanten (Niemcy) Rzymianie rozpoczęli budowę pierwszego obozu legionistów. Jego rozwój został wstrzymany w latach 69-70 n.e, kiedy to wybuchła rewolta- miejscowa ludność (Batawowie) sprzeciwiła się rzymskim rządom.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów