Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymska bransoletka wykonana ze skręconego srebrnego drutu

Rzymska bransoletka wykonana ze skręconego srebrnego drutu. Obiekt datowany na I wiek n.e.; został znaleziony przy pozostałościach rzymskiej twierdzy, w stanowisku archeologicznym Tekija, na prawym brzegu Dunaju, we wschodniej Serbii. Przedmiot znajduje się w Muzeum Narodowym Serbii, w Belgradzie. (więcej…)

Bunt legionistów Cezara

Legion X Equites był najlepszym i najbardziej cenionym przez Juliusza Cezara oddziałem. Służył on pod jego wodzą w licznych kampaniach, zajmując zaszczytne prawe skrzydło. Po podporządkowaniu Galii, w 48 roku p.n.e. doszło do wybuchu wojny domowej, w której po raz kolejny Cezar mógł liczyć na swój wierne oddziały X legionu. Brak jednak obiecanych przez Cezara nagród zaczął rodzić rozgoryczenie wśród żołnierzy. (więcej…)

Rzymska broszka w formie jelenia

Rzymska broszka w formie jelenia. Obiekt datowany na II – III wiek n.e. Tego typu przedmioty noszone były zarówno przez rzymskich żołnierzy stacjonujących na prowincji, jak i przez lokalną ludność. (więcej…)

Akwedukt rzymski w Cezarei Nadmorskiej

Wspaniale zachowany akwedukt rzymski w Cezarei Nadmorskiej (Caesarea Maritima) w Izraelu, który powstał w I wieku p.n.e. Budowla powstała z inicjatywy Heroda Agryppy – króla Judei. Cezarea była niegdyś prosperującym antycznym miastem, które potrzebowało stałego dopływu świeżej wody. Źródło znajdowało się 9 km od miasta. (więcej…)

Figurki rzymskich bóstw

Figurki z brązu ukazujące rzymskie bóstwa. Obiekt datowany jest na II-IV wiek n.e. Znaleziska pochodzą z różnych miejsc we wschodniej Serbii. Obecnie możne przedmioty zobaczyć w muzeum w Negotinie. (więcej…)

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów