Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Inskrypcja rzymska z Azerbejdżanu

W Qobustanie (miejscowość znajdująca się 70 km od Baku, stolicy Azerbejdżanu) znajduje się niezwykle rzadki monument, sięgający czasów rzymskich. Na jednym z kamieni znajduje się inskrypcja wykonana przez rzymskiego legionistę. (więcej…)

Rzymski teatr na wyspie Melos

Rzymski teatr na greckiej wyspie Melos jest jednym z najważniejszych zabytków tego miejsca. Obiekt powstał po raz pierwszy w III wieku p.n.e., by potem zostać przebudowanym przez Rzymian. (więcej…)

Piękny starożytny naszyjnik

Piękny starożytny naszyjnik, wykonany ze złota i kamieni półszlachetnych. Obiekt datowany na II-IV wiek n.e.; został znaleziony w grobie w okolicach antycznego miasta Viminacium (w pobliżu Kostolac, we wschodniej Serbii). Obecnie artefakt można podziwiać w Parku Archeologicznym. (więcej…)

Gladiator, który odrzucił wolność

W rzeczywistości w odróżnieniu od powielanych mitów, gladiatorzy nie zawsze walczyli aż do momentu swojej śmierci, a szkoły gladiatorów rzadko przyzwalały na pojedynki na śmierć i życie z powodu bardzo dużych kosztów wyszkolenia takiego wojownika. Wielu gladiatorom udało się wywalczyć wolność poprzez wygranie wielu walk, wtedy gladiator mógł otrzymać rudis (otrzymywany po przynajmniej trzech latach walki), czyli drewniany miecz, który symbolizował koniec życia, jako gladiator i rozpoczęcie nowego już, jako wolny człowiek. Jednak jak się okazuje nie wszyscy tą wolność wybierali i niektórzy z nich ponownie stawali na arenie. (więcej…)

Lucjusz Nazyka i cenzor

Na urząd cenzora w starożytnym Rzymie wybrana mogła zostać osoba, która posiadała odpowiednie doświadczenie życiowe oraz cechowała się statecznością oraz co do której była pewność, że podoła tak odpowiedzialnym zadaniom jak czuwanie nad moralnością obywateli czy przeprowadzanie cenzusów. (więcej…)

Rzymska lampa oliwna (lucerna)

Rzymska lampa oliwna (lucerna) z wizerunkiem konia. Obiekt wykonany jest z terakoty; datowany na II-IV wiek n.e. Artefakt został znaleziony w Ritopek, okolicach Belgradu (Serbia); obecnie można go podziwiać w muzeum w Belgradzie. (więcej…)

Grawerunek w czerwonym karneolu

Grawerunek w czerwonym karneolu ukazujące uskrzydloną boginię. Obiekt rzymski datowany na IV wieku n.e.; znaleziony w Veliko Gradište, we wschodniej Serbii. Obecnie w znajduje się w tamtejszym muzeum. (więcej…)

Rzymski teatr w Ammanie

Rzymski teatr w Ammanie (Jordania), mieście które w antycznego Rzymu nosiło nazwę Filadelfia. Teatr powstał w trakcie panowania cesarza Antoninusa Piusa (138-161 n.e.). (więcej…)

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów