Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Kolos Memnona i inskrypcje

Na tzw. Kolosie Memnona wciąż widoczne są inskrypcje na nogach w języku greckim lub łacińskim dla upamiętnienia faktu, że usłyszano Memnona. Zachowane graffiti są zarówno prostymi tekstami jak i kompletnymi poematami. Wykonali je m.in. rzymscy urzędnicy i żołnierze. W sumie zachowało się 107 inskrypcji, z czego 11 wykonały kobiety. (więcej…)

Grobowiec Gajusza Juliusza Alpinusa Classicianusa

Odtworzony monumentalny grobowiec Gajusza Juliusza Aplinusa Classicianusa – członka arystokratycznego rodu z Galii oraz procuratora rzymskiej Brytanii, którym został w 61 roku n.e. (za przekazem Tacyta). W źródłach historycznych Alpinus ukazany jest jako sprawny administrator, który przywrócił porządek w Brytanii, po zdławieniu rebelii Boudiki. (więcej…)

Wielki pomnik w Milecie

Wielki pomnik w Milecie (niedaleko dzisiejszej miejscowości Balat, w południowo-zachodniej Turcji), który wybudowały władze miasta w 63 roku p.n.e. w ramach podziękowania dla Pompejusza Wielkiego za walkę z piractwem na Morzu Śródziemnym. (więcej…)

Rzymskie tablice z klątwami

Rzymskie tablice z klątwami, wykonane z ołowiu lub cyny. Łącznie odkryto 130 różnych tabliczek. Obiekty datowane  są na II-IV wiek n.e. Tablice zostały zwinięte i wrzucone do źródła, gdzie uważano że znajduje się sanktuarium bogini Sulis Minerva (Bath, Anglia). (więcej…)

Rzymska willa nad rzeką Evenlode

Piękna rzymska willa nad rzeką Evenlode w hrabstwie Oxfordshire, w północnej Leigh.  Budowla była jedną z największych tego typu w rzymskiej Brytanii. Swój szczytowy okres miała w IV wieku n.e. W willi znajdowały się łaźnie, pięknie wykonane mozaiki podłogowe i ogrzewanie podłogowe. (więcej…)

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów