Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Orzeł i wilk na rzymskiej monecie

Rzymski srebrny denar, wybity w 45 roku p.n.e., na odwrocie którego widać wilka i orła – symbole Rzymu. Scena ma niezwykle wzniosły przekaz – zwierzęta współpracują w kwestii utrzymania świętego ognia bogini Westy (bogini ogniska domowego i państwowego) w świątyni na Forum Romanum: wilk dokłada gałązkę do ognia, a orzeł stoi na jego straży.

Rekonstrukcja mostu w Arelate

Wizualizacja mostu zwodzonego, jaki wybudowali antyczni Rzymianie w I wieku p.n.e., w Arelate (obecny Arles, Francja). Most znajdował się nad Rodanem i w dużej części stanowiony był przez łodzie ustawione obok siebie. Most był częścią ważnego traktu łączącego Italię z Hiszpanią.

Jak antyczni Rzymianie chwytali zwierzęta do występu w Koloseum?

W rzymskich igrzyskach udział brała ogromna liczba zwierząt. Niektóre z tych zwierząt były głównymi atrakcjami. Słonie balansowały na linach czy kłaniały się cesarzowi. Lwy bawiły się dłońmi swoich trenerów lub żywymi zającami (bez robienia krzywdy). Małpy z kolei, przebrane za żołnierzy, jeździły na kozach po arenie.

Rzymska maska legionisty

Maska legionisty, odnaleziona w miejscowości Karlkriese (Niemcy), domniemanym miejscu przebiegu bitwy w Lesie Teutoburskim w 9 r.n.e, która rozegrała się pomiędzy germańskimi plemionami pod wodzą Arminiusza, a legionami rzymskimi prowadzonymi przez Warusa.

Kamienne monumenty rzymskich braci

W Cisolino (10 km na wschód of Werony, Włochy) znajdują się wyjątkowe kamienne monumenty upamiętniające rzymskich żołnierzy: Kwintusa oraz Lucjusza Sertoriusza. Obiekty powstały pod koniec I wieku n.e. Obiekty znajdują się w Muzeum Lapidario Maffeiano w Weronie.

Rzymska lampa oliwna w kształcie gryfa

Wykonana z brązu, rzymska lampa oliwna (lucerna) w kształcie gryfa. Obiekt datowany jest na IV wiek n.e. i został znaleziony w Serbii. Na głowie mitycznego stwora widoczny jest gołąb stojący na krzyżu, a na boku lampy monogram Chrystusa – „Chi Rho”. Obiekt znajduje się w Nardowym Muzeum Serbii w Belgradzie.

Rekonstrukcja Ostia Antica oraz Portus

Studio „Associated Architects Studio” stworzyło niesamowitą rekonstrukcję antycznego miasta portowego Ostia Antica oraz wielkiego portu Rzymu – Portus. Portus powstał za panowania cesarza Klaudiusza (41-54 n.e.), jednak na wizualizacji widać sześciokątny basen wewnętrzny portu, który powstał już za Trajana, na początku II wieku n.e.

Denar rzymski z bohaterską sceną

Rewers srebrnego denaru rzymskiego wybitego w 103 roku p.n.e. Moneta ukazuje scenę walki pomiędzy rzymskim żołnierzem (po prawej), chroniącego swojego towarzysza, przed atakiem barbarzyńskiego wojownika z plemienia Ligurów.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów