Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Willa Kwintyliuszów przy Via Appia

Willa Kwintyliuszów przy Via Appia (w Rzymie) zbudowana została przez konsulów z roku 151 n.e. – braci Sekstusa Kwintyliusza Waleriusza Maksymusa i Sekstusa Kwintyliusza Kondianusza. Po dziś dzień zachowały się imponujące pozostałości tej willi podmiejskiej (villa suburbana). (więcej…)

Folusznicy w antycznym Rzymie

Rzymscy folusznicy (fullones) mieli za zadanie zarówno wyczyścić i wygładzić materiał po otrzymaniu go z warsztatu tkackiego, jak i oczyścić ubrania z brudu oraz je wybielić lub wzmocnić kolor. Warsztaty foluszników nazywały się fullonicae. (więcej…)

Rzymscy legioniści na reliefie

Rzymscy legioniści na reliefie na cokole w starożytnym Mogontiacum (obecne Moguncja, Niemcy). Legionista na pierwszym planie ukazany został w pozycji do walki: tarcza w gotowości, chroni ciało; gladius gotowy do pchnięcia; rozstawione nogi, aby zachować równowagę i lewa stopa bez przekraczania dolnej krawędzi tarczy, na wypadek gdyby legionista musiał ją opuścić, aby się obronić. (więcej…)

Rekonstrukcja 3D pałacu Felix Romuliana

Niesamowita animacja 3D ukazująca rzymski pałac cesarski Felix Romuliana, w którym rezydował cesarz Galeriusz (293-311 n.e.). Obiekt znajdował się okolicach Zaječar, wschodniej Serbii – stanowisko archeologiczne Gamzigrad. (więcej…)

Rhapta – antyczny rynek w południowo-wschodniej Afryce

W słynnym „Periplusie Morza Erytrejskiego”1– rękopisie z przełomu I-II wieku n.e. który służył kupcom podróżującym po wodach między Afryką Wschodnią i Indiami do nawigacji – znaleźć możemy miejsce o nazwie „Rhapta”, które opisane jest jako „ostatni rynek Azanii” i znajdował się dwa dni drogi na południe od tzw. wysp Menouthias (podejrzewa się, że mógł to być Zanzibar, Mafia lub Pemba). (więcej…)

Cudowna mozaika ukazująca psa ze złotym naczyniem

Cudowna mozaika ukazująca psa ze złotym naczyniem, w którym przetrzymywano wino lub wodę – tzw. askos. Obiekt został odkryty w 1993 roku w Aleksandrii i datowany jest na II-I wiek p.n.e. Obecnie artefakt można podziwiać w Grecko-Rzymskim Muzeum w Aleksandrii. (więcej…)

Oceanus na mozaice rzymskiej

Oceanus na mozaice rzymskiej ukazany pod postacią kraba. U dołu po prawej i lewej stronie znajdują się dwie Nereidy na koniach morskich. Obiekt datowany na II-III wiek n.e.; odkryty w pozostałościach Utyki. Artefakt obecnie znajduje się w Muzeum Bardo w Tunisie (Tunezja). (więcej…)

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów