Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Pozostałości rzymskiego mostu w Brytanii

W Piercebridge, w północnej Anglii, znajdują się zachowane pozostałości po rzymskim moście. Budowla łączyła dwa brzegi nad rzeką Tees. Przez wieki rzeka uległa zwężeniu i zmieniła swój bieg; w związku z tym zachowanie fundamenty znajdują się w polu. (więcej…)

Mozaika ukazująca rybaków przy pracy

Piękna mozaika rzymska z II wieku n.e. ukazująca rybaków przy pracy. Obiekt odkryty został w ruinach willi, która znana jest z mozaiki ukazującej sceny na Nilu. Pozostałości znajdują się w Libii, w pobliżu portu miasta Leptis Magna. (więcej…)

Rzymska kamea z Serbii

Rzymska kamea z wygrawerowanym portretem kobiety, umieszczonym w złotej ramie. Obiekt datowany na II-IV wiek n.e.. Artefakt został znaleziony w pozostałościach starożytnego Viminacium, rzymskiego miasta położonego niedaleko Kostolaca we wschodniej Serbii. (więcej…)

Amfiteatr w Pollenzo

Amfiteatr rzymski w Pollenzo (rzymskie miasto Pollentia) już nie istnieje. Jednak wybudowane na jego fundamentach domostwa wspaniale oddają jego zasięg i wygląd. (więcej…)

Nieprzyzwoity gest w Rzymie

Zdarza się, że w czasach obecnych osoby publiczne nadużywają gestów uważanych za obsceniczne. „Infamis digitus”, czyli środkowy palec ułożony w sposób przypominający męskie genitalia był gestem jak najbardziej znanym w starożytności i już wówczas uważanym za obraźliwy i obsceniczny. (więcej…)

Detal ukazujący zabawę z kotem

Od niedawna dnia 17 lutego obchodzimy dzień kota. Z tej okazji na zdjęciu możemy zobaczyć detal ukazujący zabawę z kotem. Malunek wykonany został na naczyniu zwanym „hydria” służącym do noszenia wody. Obiekt datowany na V- IV wiek p.n.e. znajduje się w Museo Nazionale Palazzo Jatta, Ruvo di Puglia. (więcej…)

Kolos Memnona i inskrypcje

Na tzw. Kolosie Memnona wciąż widoczne są inskrypcje na nogach w języku greckim lub łacińskim dla upamiętnienia faktu, że usłyszano Memnona. Zachowane graffiti są zarówno prostymi tekstami jak i kompletnymi poematami. Wykonali je m.in. rzymscy urzędnicy i żołnierze. W sumie zachowało się 107 inskrypcji, z czego 11 wykonały kobiety. (więcej…)

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów