Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Ciekawostki starożytnego Rzymu


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Termy rzymskie w Khenchela wciąż w użyciu

Rzymskie termy (Aquae Flavianae), które powstały za panowania dynastii flawijskiej, pod koniec I wieku n.e. Obiekt znajduje się w masywie górskim Dżabal al-Auras w prowncji Khenchela w Algerii. Termy po dziś dzień są w użyciu. (więcej…)

Bachus na rydwanie

W Muzeum Archeologicznym w Sewilli znajduje się interesująca rzymska mozaika ukazująca triumf Bachusa, po jego mitologicznym podbiciu Indii. Bóg jest ciągnięty w rydwanie przez tygrysy i znajduje się w otoczeniu satyra. Obiekt datowany na III wiek n.e. (więcej…)

„Ranny wojownik”

„Ranny wojownik” zwany niekiedy też „Gladiatorem Farnese” (od kolekcji, której był częścią w czasach nowożytnych). Rzeźba pochodzi z II wieku n.e. i jest oczywiście rzymską kopią starszego greckiego dzieła wykonanego zapewne w V wieku p.n.e. (i chociażby z tego powodu nie może przedstawiać gladiatora). Zgodnie z antyczną konwencją artystyczną postać jest naga. Nie oznacza to jednak, że starożytni wojownicy rzeczywiście walczyli bez ubrania. Takie przedstawienie ma jedynie podkreślić bohaterstwo i piękno ludzkiego ciała (tzw. nagość heroiczna). (więcej…)

Najlepiej zarabiający sportowiec wszech czasów

Gajusz Apulejusz Diokles urodził się w 104 r. n.e. w prowincji Luzytania, która znajduje się na terenach dzisiejszej południowej Portugalii i południowo- zachodniej części Hiszpanii. Urodził się, jako wolny człowiek lub był niewolnikiem, najprawdopodobniej był też analfabetą. O jego młodości niewiele wiadomo i brak wiarygodnych informacji na jej temat, jednak to właśnie on został najlepiej opłacanym sportowcem w historii. (więcej…)