Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Ciekawostki starożytnego Rzymu


Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymskie ruiny w Miróbriga

Niedaleko Santiago do Cacem (południowo-zachodnia Portugalia) znajdują się pozostałości po rzymskiej miejscowości Mirobriga Celticorum. Po dziś dzień możemy podziwiać monumentalne kamienne konstrukcje. (więcej…)

Rzeźba Bachusa i Amora

Rzeźba z II wieku n.e., prawdopodobnie rzymska kopia starszego dzieła greckiego. Dokładne pochodzenie nieznane. Obiekt jest częścią zbiorów Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu. (więcej…)

Skarb Kleopatry?

W Muzeum Archeologicznym w Neapolu, w bocznej niewielkiej sali, w której wystawiana jest kolekcja antycznych gemm, znajduje się chyba jeden z najbardziej niezwykłych eksponatów – tzw. Tazza Farnese – kamienny talerzyk o średnicy około 20 cm. Ilekroć zaglądam do Neapolu i staję przed tym arcydziełem, nie mogę wyjść z podziwu nad kunsztem dawnych artystów-rzemieślników. Ale poza pięknem jest w niej coś jeszcze: niesamowita historia, która z powodzeniem nadawałaby się na scenariusz fascynującego filmu. (więcej…)

Rzymska świątynia w Evora

Rzymska świątynia w Evora (Portugalia) znana jest także (błędnie) jako świątynia Diany – rzymskiej bogini księżyca, łowów i przyrody. Zachowane ruiny są w bardzo dobrym stanie i są wyjątkowym obiektem tego typu na terenie Portugalii. (więcej…)