Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Ciekawostki starożytnego Rzymu


.

KONTAKT: Zachęcam do podsyłania ciekawostek i nieznanych faktów z życia antycznych Rzymian. Skontaktuj się z autorem strony

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć. Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymski ołtarz Herkulesa

Rzymski ołtarz poświęcony Herkulesowi. Obiekt został ufundowany przez Primigeniusa Iuvencianusa w Rzymie. Iuvencianus był odpowiedzialny za księgowość w trakcie rządów Wespazjana. Na reliefie widać Herkulesa ubranego w skórę lwa. (więcej…)

Fresk ukazujący Wenus w muszli

Rzymski fresk ukazujący Wenus w muszli. Malowidło znajduje się na ścianie w perystylu „Domu Wenus w Muszli”. Budynek znajduje się w Pompejach i powstał w I wieku p.n.e. Według przekazów greckiego poety Hezjoda bogini miłości narodziła się w muszli. (więcej…)

BT KN’NYM – dom punicki

Najważniejszym budynkiem dla każdej cywilizacji, kultury czy w końcu rodziny jest niewątpliwie dom. Niezależnie od tego, czy będzie to śnieżne schronienie w rejonach podbiegunowych, czy namioty na afrykańskich pustyniach, dom zawsze pełni te samą funkcję dla użytkowników, a naukowcom pozwala na poznanie choć w niewielkim stopniu życia codziennego ludów z przeszłości. (więcej…)