Romulus Augustulus
Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski
Imiona: Romulus Panował jako: Romulus Augustus Czas panowania: 31 października 475 – 4 września 476 n.e. Urodzony: 463 n.e Zmarły: po 507 n.e.
|
Romulus Augustus, zwany później Augustulusem urodził się około 463 roku n.e., pod nazwiskiem Flawiusz Romulus Augustus (Flavius Romulus Augustus).
Romulus był ostatnim cesarzem zachodniorzymskim. Syn Orestesa, naczelnika wojsk, który w rzeczywistości sprawował władzę zamiast niego. Orestenes wyniósł syna do władzy, buntując się w ten sposób przeciw władzy cesarza Juliusza Neposa (panującego w latach 474-475 n.e.).
Panował od 31 października 475 do 4 września 476 roku. Państwo Romulusa Augustulusa obejmowało jedynie Italię i część Galii Narbońskiej.
W końcu, po krótkich rządach, wspomnianego 4 września 476 roku n.e. Romulus został pozbawiony władzy przez Odoakra, który jednak zachował ustępującego cesarza przy życiu, obdarzył go majątkiem ziemskim na północ od dzisiejszego Neapolu, i nakazał wypłacanie corocznej renty w wysokości 6000 solidów (suma ta to w przybliżeniu roczny dochód rzymskiego senatora). Zamieszkał w willi Castellum Lucullanum.
Koniec jego panowania i odesłanie insygniów cesarskich do Konstantynopola przez Odoakra uważa się za koniec cesarstwa zachodniorzymskiego.
Jego dalsze losy są nieznane. Prawdopodobnie żył jeszcze długo i pobierał rentę zarówno od Odoakra, jak i jego następców, w tym Teodoryka Wielkiego. Kasjodor w 507 lub 511 roku n.e. napisał w imieniu tego władcy list do Romulusa potwierdzający wypłacanie mu renty. Większość historyków identyfikuje owego Romulusa z byłym cesarzem. Uważa się, że Romulus Augustulus zmarł przed przywróceniem władzy bizantyjskiej w Italii 536 roku n.e.
Oficjalne jego nazwisko brzmiało Romulus Augustus. Przydomek, czy też przezwisko, Augustulus nadano mu z racji młodocianego wieku. Oznacza ono po łacinie „auguścik”, „mały August”, „cesarzątko”. Równie dobrze mógł on jednak podkreślać, że cesarz był władcą nieważnym i nic nie znaczącym. Grecy natomiast sarkastycznie przeinaczali jego imię na Momylos („mała hańba”).
Źródła wykorzystane
-
Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
-
Zdjęcie: Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!
Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.
Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
Co nowego w świecie antycznych Rzymian?
Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.
Zapisz się do newslettera!