Owidiusz

(20 marca 43 p.n.e. - 18/7 n.e.)


OwidiuszOwidiusz urodził się 20 marca 43 roku p.n.e. w Sulmo, pod nazwiskiem Publius Ovidius Naso. Był jednym z największych elegików rzymskich oraz poetów epoki augustowskiej. Syn bogatego ekwity, przyjaciel Horacego. Związany był z poetyckim kołem Korwinusa Mesali.

Studiował retorykę, by potem jednak zrezygnować z kariery urzędniczej i poświęcić się całkowicie pisarstwu. Już w 16 p.n.e. był sławny jako autor poezji miłosnych oraz tragedii „Medea”, która niestety się nie zachowała do naszych czasów. Niedługo potem wydał „Heroidy” (Heroides), zbiór fikcyjnych listów miłosnych mitycznych bohaterek, oraz poemat „De medicamine faciei feminae”. W tym samym czasie rozpoczął pracę nad zbiorem elegii ajtiologicznych: „Kalendarz” (Fasti), niedokończony opis mitów związanych z ważnymi datami rzymskiego kalendarza religijnego oraz „Metamorfozy” (Metamorphoses), zebrane w 15 księgach mity trojańskie, greckie i italo-rzymskie, traktujące o przemianach znanych postaci w zwierzęta, rośliny i ciała niebieskie. Napisał piękny poemat o miłości, „Sztuka kochania” (Ars amatoria), zawarty w trzech księgach, „Miłostki” (Amores), „Lekarstwa na miłość” (Remedia amoris) oraz „O kosmetykach” (Medicamina faciei feminae).

Pracę nad utworami przerwało wygnanie poety z Rzymu w 8 roku n.e. i przeniesienie się do Tomis nad Morzem Czarnym. Do dziś nie ma pewności, co było przyczyną wygnania Owidiusza. Istnieją różne domniemania. Uważa się, że przyczyną mogła być jego frywolna twórczość („Sztuka kochania”), skandal dworski związany z córką Augusta – Julią Starszą, albo przypadkowe poznanie tajemnic rodziny cesarskiej, które zmusiło cezara do usunięcia niewygodnego świadka.

Owidiusz
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Próśb Owidiusza o odwołanie z wygnania nigdy nie wysłuchano i poeta musiał pozostać w Tomis do końca życia. Decyzja Oktawiana Augusta został podtrzymana przez jego następcę, Tyberiusza. Według słów Owidiusza zgubę przyniosły mu „pieśń i błąd”. Na wygnaniu napisał „Żale” (Tristia) w 5 księgach, ze słynną autobiografią oraz „Ibis”. W „Listach z Pontu” (Epistulae ex Ponto) skarżył się na swój los w obawie, że będąc daleko od Rzymu zniszczy swój talent poetycki.

Jego utwory krążyły w licznych odpisach po Rzymie. Oktawian August skazał twórczość Owidiusza na zapomnienie (rozkaz o usunięciu dzieł z rzymskich bibliotek), jednak zachowała się ona w odpisach i pozostawiła trwały ślad w literaturze rzymskiej.

Zmarł 18 roku n.e, choć niektórzy wskazują rok 17.

Twórczość

 • Heroidy czyli Listy (Heroides albo Epistulae) –
  zbiór fikcyjnych, wierszowanych listów bohaterek sławnych mitów do bohaterów tychże mitów
  (np. Penelopy do Odyseusza.
 • Metamorfozy, Przemiany (Metamorphoses) – ujęte w skomplikowane
  kompozycje ramowe mity o przemianach.
 • Miłostki (Amores) – zbiór erotyków.
 • Sztuka kochania (Ars amatoria) – piękny poemat o
  miłości w praktycznych jej aspektach w trzech księgach:
  pierwsza – jak dziewczę oczarować; druga – jak miłość pielęgnować;
  trzecia – dla kobiet, jak dbać o mężczyznę, by związek był szczęśliwy
 • Lekarstwa na miłość (Remedia amoris) – jak wyleczyć się z niechcianej miłości.
 • O kosmetykach (Medicamina faciei feminae) – krótki utwór o kobiecych kosmetykach.
 • Kalendarz (Fasti – nieukończone) – opis mitów związanych z ważnymi datami rzymskiego kalendarza religijnego; doprowadzony tylko do czerwca.
 • Żale (Tristia) – zbiór (5 ksiąg) utworów napisanych na wygnaniu, wyrażających żal za utraconą ojczyzną.
 • Listy z Pontu (Epistulae ex Ponto) – wierszowane listy do przyjaciół napisane na wygnaniu (4 księgi).
 • Ibis – napisany na wygnaniu utwór pełen inwektyw pod adresem znajdującego się w Rzymie wroga.
 • Medea – nie zachowana do naszych czasów tragedia.

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!