Emilian

(ok. 210 - październik 253 n.e.)

Imiona: Marcus Aemilius Aemilianus

Panował jako: Imperator Caesar Marcus Aemilius Augustus

Czas panowania: 253 n.e.

Urodzony: ok. 210 n.e.

Zmarły: październik 253 n.e.

Marek Emiliusz Emilian przyszedł na świat ok. roku 210 w prowincji Mauretania. Najprawdopodobniej był żołnierzem zawodowym. I to jest właściwie wszystko co wiemy o życiu późniejszego uzurpatora przed rokiem 253.

Kryzys


Za panowania Treboniana Gallusa Scytowie, Goci, Karpowie, Boranowie i Urgundowie rwącą rzeką wdzierali się w granice Imperium, pustoszyli prowincje, ludność mordując lub uprowadzając w niewolę. Podając za Zosimosem: zdobyli każde miasto bez fortyfikacji i większość miast zabezpieczonych murami. Wschodnie prowincje zostały najechane przez armię perską. A to wszystko przy bierności nieopuszczającego Rzymu cesarza. Jakby mało było wojny, na ludność spadła straszliwa zaraza siejąc przez kilkanaście kolejnych lat śmierć w miastach i wsiach.

253 rok zastał Marka Emiliusza Emiliana jako namiestnika obydwu Mezji, którą to funkcję otrzymał od Treboniana Gallusa jako jego następca, po tym gdy Trebonian został przez wojsko okrzyknięty cesarzem w następstwie śmierci Decjusza w bitwie pod Abrittus. Emilian dowódcą był uzdolnionym, udało mu się nakłonić podległych żołnierzy (Zosimos określił ich jako bojaźliwych) do zwiększonego wysiłku i stawienia czoła barbarzyńcom. Pobił na rzymskiej ziemi Gotów, a następnie miał przeprawić się na ich brzeg Dunaju, niszcząc tam wszystko co napotkał. Wyparł tym samym agresorów poza granice Cesarstwa.

Purpura


W uznaniu zasług, żołnierze podarowali mu purpurę. Z pewnością nie bez znaczenia była tutaj również bierność Treboniana w czasie, gdy państwo pogrążało się w kryzysie. Emilian panował jako Imperator Caesar Marcus Aemilius Augustus. Gdy wieść o tym zdarzeniu dotarła do Rzymu, senat ogłosił go wrogiem publicznym.

Uzurpator mógł liczyć jedynie na legiony znajdujące się dotychczas pod jego komendą, bowiem armie Renu i Górnego Dunaju nastawione były wobec niego wrogo, zaś wojska w Panonii oczekiwały na rozstrzygnięcie walki o tron w Rzymie. Świadom słabości swoich sił Emilian zdecydował się bez chwili zwłoki ruszyć do Italii i obalić cesarza, zanim zdąży skonsolidować wierne siły. Sierpień 253 roku zastał go już po zachodniej stronie Alp.

Gdy nad Górny Ren dotarła informacja o uzurpacji Emiliana, wierny legalnym cesarzom Publiusz Licyniusz Walerian ruszył na czele Legionów z Recji i Germanii do Rzymu, aby bronić prawowitych władców. Nie dane mu było jednak zdążyć z odsieczą na czas.

Trebonian i jego syn Woluzjan powziąwszy wiedzę o wkroczeniu Emiliana do Italii, zebrawszy wszelkie dostępne siły zagrodzili mu drogę. Z uwagi jednak na to, że w owym czasie w Italii nie stacjonowały zbyt poważne wojska, dysproporcja pomiędzy armiami legalnych cesarzy i uzurpatora musiała być znaczna. Do spotkania doszło pod miejscowością Interamna. Jednak nim doszło do starcia zbrojnego żołnierze Treboniana i Woluzjana, świadomi przewagi Emiliana zabili obydwu cesarzy i przeszli na stronę uzurpatora.

Zwycięstwo na krótką metę


Senat nadał zwycięzcy wszelkie uprawnienia, jednak jego radość nie mogła trwać długo – wkrótce na italskie ziemie wkroczyła ogromna armia Waleriana, który miał zamiar pomścić zamordowanych cesarzy. Emilian na czele swoich wojsk wyruszył na spotkanie interwenta. Gdy w październiku 253 roku pod Spolecjum obie armie się spotkały, powtórzyła się niedawna historia – żołnierze Emiliana, świadomi przewagi wroga, zabili swojego wodza i przeszli na stronę zwycięzcy – tak dobiegło końca 88-dniowe panowanie Emiliana.

Autor: Krzysztof Kaucz

Źródła wykorzystane

  • Aleksander Krawczuk, Poczet Cesarzy Rzymskich: Dominat, Warszawa 1991
  • Zosimos, Nowa Historia (przeł. Helena Cichocka), Warszawa 2012
  • Zdjęcie monety: CoinArchives, LLC

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

kontakt@imperiumromanum.edu.pl | RSS | #imperiumromanum

Mobile OFF