Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Aulus Plaucjusz

(? - po 57 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Aulus Plaucjusz urodził się nieznanego roku jako Aulus Plautius. Był politykiem i wybitnym wodzem rzymskim. Zasłynął jako dowódca armii rzymskiej w podboju Brytanii, w 43 roku n.e. oraz jej pierwszy namiestnik. Mimo że Plaucjusz jest postacią niezwykle ciekawą, to informacje o jego życiu są bardzo szczątkowe i nie zachowały się w większości do naszych czasów.

Niewiele wiadomo co do wczesnej kariery Aulusa. Jedna z inskrypcji wskazuje, iż był on zaangażowany w tłumienie buntu niewolników w Apulii, prawdopodobnie w 24 roku n.e., obok Marka Aureliusza Celera. W drugiej połowie 29 roku n.e. pełnił urząd konsula. Na początku panowania cesarza Klaudiusza (lata około 41 – 43 n.e.) był namiestnikiem Panonii i nadzorował budowę drogi między Triestem a Rijekiem.

Podbój Brytanii

Klaudiusz, chcąc zyskać militarną wiarygodność swojej władzy podjął wyprawę do Brytanii w 43 roku n.e. W tym celu wysłał Aulusa Plaucjusza na czele 4 legionów (IX Hispana, II Augusta, XIV Gemina i XX Valeria Victrix, plus około 20.000 wojsk pomocniczych, w tym Traków i Batawów) do Brytanii (Britannia), krainy szczególnie atrakcyjnej, ze względu na liczne kopalnie i wielu niewolników. Inną przyczyną inwazji była kwestia schronienia grup rebeliantów galijskich na wyspie – tym samym pozostawali oni bezkarni wobec rzymskiej władzy. Aulus Plaucjusz został pierwszym namiestnikiem Brytanii we wspomnianym 43 roku n.e. W inwazji udział wzięli także inni prominentni politycy: legio II Augusta był dowodzony przez przyszłego cesarza Wespazjana; brat Wespazjana – Tytus Flawiusz Sabinus II; Gnejusz Hosidius Geta; oraz Gnejusz Sentius Saturninus.

Klaudiusz na wyspie pojawił się dopiero, kiedy skończył tworzyć wszelkie plany ofensywy na wyspie. Dla zwiększenia siły swoich wojsk, zabrał ze sobą posiłki oraz specjalnie sprowadzone z Afryki, słonie bojowe. Boje toczone na wyspie szybko przyniosły efekty i po paru miesiącach – w 47 roku n.e. – Senat zagwarantował Klaudiuszowi prawo triumfu, a Aulusowi owację.

Powiązania rodzinne

Aulus Plaucjusz był żonaty z Pomponią Grecyną. W 57 roku n.e. Pomponia została oskarżona o wyznawanie „obcego zabobonu”. Aulus stanął wtedy na czele sądu domowego, który osądził oskarżoną i wydał wyrok uniewinniający.

Plaucjusz był (prawdopodobnie w odległej linii) krewnym pierwszej żony Klaudiusza, Plaucji Urgulanilli. Kwintus Plaucjusz, który był konsulem w 36 roku n.e., był prawdopodobnie jego młodszym bratem. Jego siostra z kolei poślubiła Publiusza Petroniusza, a ich (adoptowany?) syn, Publiusz Petroniusz Turpilianus, był późniejszym konsulem i namiestnikiem Brytanii.

Plaucjusz był prawdopodobnie wujkiem Plaucjusza Lateranusa, który w 48 roku n.e. skazany został na karę śmierci, za romans z Messaliną (żoną cesarza Klaudiusza). Do egzekucji nie doszło tylko i wyłącznie, dzięki wstawiennictwu „zasłużonego wujka”. Ostatecznie Lateranus został zabity w 65 roku n.e., za spiskowanie przeciwko cesarzowi Neronowi. Wówczas nie mógł on już liczyć na wstawiennictwo wujka, który prawdopodobnie był martwy.

Zmarł po roku 57 n.e.

Źródła wykorzystane
  • Kosman Marceli, Na tropach bohaterów "Quo vadis"
  • Krawczuk Aleksander, Neron

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów