Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Artykuły (Wydarzenia)

Państwo rzymskie istniało praktycznie przez XIII wieków, będąc przez ten czas wielokrotnie czynnikiem nadającym bieg historii. Postanowiłem więc, że historię starożytnego Rzymu opowiadać będę w poszczególnych artykułach niżej zawartych, które niekoniecznie zawsze dotyczyć będą Wiecznego Miasta.

Zachęcam do podsyłania artykułów oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Edykt Dioklecjana o cenach maksymalnych z roku 301 n.e.

Edykt Dioklecjana o cenach maksymalnych z roku 301 n.e., znany jako Edictum Diocletiani et Collegarum de Pretiis Rerum Venalium, miał na celu walkę z postępującą inflacją w Imperium Rzymskim, poprzez wyznaczenie maksymalnych cen na ponad 1400 produktów, niewolników czy usługi. Edykt zachował się do naszych czasów częściowo za sprawą fragmentów inskrypcji (w grece i łacinie) na płytach kamiennych odnalezionych głównie na terenach wschodnich Imperium, w 42 miejscach.

Dioklecjan

OgÅ‚oszenie „wolnoÅ›ci Hellenów” z 67 r. n.e.

Åšmierć Aleksandra Wielkiego w 323 r. p.n.e. rozpoczyna w dziejach Grecji wÅ‚aÅ›ciwej i Å›wiata greckich spoÅ‚ecznoÅ›ci w basenie Morza Åšródziemnego, nowy okres, który w historii zwykÅ‚o siÄ™ okreÅ›lać „okresem hellenistycznym”, „epokÄ… hellenistycznÄ…” czy po prostu „hellenizmem”. EpokÄ™ tÄ™ charakteryzuje rozpad imperium Aleksandra Wielkiego oraz powstanie na jego gruzach, w wyniku wojen toczonych pomiÄ™dzy wodzami jego armii (diadochami) i ich nastÄ™pcami (epigonami), trzech wielkich królestw hellenistycznych: Macedonii rzÄ…dzonej przez dynastiÄ™ Antygonidów (sprawujÄ…cÄ… również hegemoniÄ™ nad wiÄ™kszoÅ›ciÄ… poleis obszaru Grecji wÅ‚aÅ›ciwej), Syrii rzÄ…dzonej przez dynastiÄ™ Seleukidów oraz Egiptu z panujÄ…cÄ… w nim dynastiÄ… Ptolemeuszy.

Jan Styka, Neron w Bajach

Trzęsienie ziemi i tsunami roku 365 n.e.

Ammianus Marcellinus, autor dzieła Dzieje rzymskie (łac. Res gestae), dzięki któremu bardzo dobrze znamy historię Imperium Rzymskiego w latach 353-378 n.e., pełniąc wiele funkcji państwowych i będąc uczestnikiem tak znaczących wydarzeń ówczesnego świata, jak oblężenie Amidy i wyprawa na Ktezyfont cesarza Juliana Apostaty, nie poprzestał w swoim dziele tylko na opisie tego typu wydarzeń wojskowo-politycznych.

Ruiny łaźni na stanowisku archeologicznym w Apollonii

Sprawa Publiusza Sestiusza

W koÅ„cowym okresie istnienia Republiki Rzymskiej przemoc staÅ‚a siÄ™ nieodÅ‚Ä…cznym elementem polityki. W omawianym okresie odpowiadali za niÄ… głównie Publiusz Klodiusz i Tytus Milo. Jednak oprócz nich swojÄ… rolÄ™ odegraÅ‚ w walkach na ulicach inny polityk – Publiusz Sestiusz.

Śmierć Klodiusza

Wielki pożar w Rzymie

Wielki pożar w Rzymie (Magnum Incendium Romae) wybuchł dnia 19 lipca 64 roku n.e., kiedy to strawił dużą część miasta Rzym. Tacyt wspomina o szybkim rozprzestrzenieniu się pożaru, który trwał pięć i pół dnia, do 24 lipca. Iskra pojawić się miała w jednym ze sklepów z łatwopalną substancją1. Tylko cztery z czternastu dzielnic ówczesnego Rzymu uniknęły zniszczeń, trzy zostały kompletnie strawione przez ogień, zaś kolejnych siedem zostało poważnie zniszczonych.

Wielki pożar Rzymu

Dzieje Rzymu

PoczÄ…tki Rzymu owiane sÄ… tajemnicÄ…. Istnieje obecnie wiele legend opowiadajÄ…cych o powstaniu Rzymu. Jedna z nich mówi, że miasto zostaÅ‚o zaÅ‚ożone przez bohatera wojny trojaÅ„skiej – Eneasza. Po zdobyciu i zburzeniu Troi miaÅ‚ on przybyć do krainy zwanej Lacjum. Wkrótce potem zmarÅ‚, co spowodowaÅ‚o dÅ‚ugotrwaÅ‚e walki o zdobycie wÅ‚adzy pomiÄ™dzy jego potomkami.

Panteon rzymski

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów