Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Klucze i zamki w antycznym Rzymie


Klucze rzymskie pochodzące z czasów Republiki oraz Cesarstwa. Ekspozycja obozu rzymskiego w Saalburg (Niemcy).

Mało kto zastanawia się nad tym, jak niegdyś starożytni zamykali swoje domostwa, skrzynie czy cele. Jak się okazuje współczesny klucz czy zamek to właśnie wynalazek antyczny. Na przykład już w Egipcie czy Grecji stosowano zamki, które wykonywano z mocnego drewna. Większość jednak „patentów” ślusarskich pochodzi z Rzymu, który w dużej mierze przejął wiedzę od Etrusków.

Rzymskie skrzynie na monety.

Dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym w Pompejach oraz Herkulanum naukowcy mogli lepiej poznać codzienne życie antycznych Rzymian. Zachowane w wulkanicznym popiele domy oraz ich wystrój pozwoliły zobaczyć wiele mechanizmów i przedmiotów stosowanych w antyku. W domach znajdowały się drewniane skrzynie lub szafki, które niekiedy posiadały zamki, aby zabezpieczyć biżuterię czy inne drogocenne przedmioty. Pomimo katastrofy z 79 roku n.e., wiele skrzyń wciąż posiadało zawartość po ich odkryciu.

Pierścień rzymski z kluczem

Antyczni Rzymianie to z pewnością pierwsza cywilizacja, która zaczęła używać kluczy, bardzo przypominających te współczesne. Wykonywano jest z brązu lub żelaza, niekiedy z ich kombinacji; stosowano także mocne drewno lub kości. Klucze do zamków były małe, lekkie i wygodne do chwytania za ucho. Co ciekawe, Rzymianie wymyślili innowację, połączenie pierścienia z kluczem. Tego typu klucz stosowano do wszelkiego rodzaju małych skrzyń na biżuterię.

Ślusarz działający w świecie antycznym musiał wykazywać się dużą wiedzą inżynierską oraz wyczuciem, biorąc pod uwagę fakt, że wszystko wykonywał manualnie.

Przykłady kluczy rzymskich, wykonanych z brązu, służących do otwierania zamków bębenkowych.

W świecie rzymskim starano się odchodzić od drewnianych zamków bębenkowych na rzecz ich metalowych wersji. Rzymianie dodatkowo wprowadzili metalowe sprężyny w mechanizmie oraz starali się o jak najlepsze wykonanie i wygląd. Warto dodać, że wszystkie drzwi rzymskie mogły być otwarte tylko z jednej strony.

Zamki bębenkowe z wczesnych odkryć w Pompejach.
Fausto i Felice Niccolini, Le case e monumenti di Pompeii, four volumes

Innym wynalazkiem Rzymian, z którego po dziś dzień korzystamy, była kłódka, która powstała około 100-200 roku n.e. Kłódki były tańsze od zamków i łatwiejsze w użyciu; jednak bardziej niepraktyczne w użyciu, z racji na niewygodny sposób zamykania i otwierania.

Więcej zdjęć i informacji na stronach w źródle.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!