Artykuły


.

KONTAKT: Zachęcam do podsyłania artykułów o historii antycznych Rzymian. Skontaktuj się z autorem strony

Państwo rzymskie istniało praktycznie przez XIII wieków, będąc przez ten czas wielokrotnie czynnikiem nadającym bieg historii. Postanowiłem więc, że historię starożytnego Rzymu opowiadać będę w poszczególnych artykułach niżej zawartych, które niekoniecznie zawsze dotyczyć będą Wiecznego Miasta.

Zachęcam do podsyłania artykułów oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Przeciw Republice. Sojusz kartagińsko-macedoński przeciw Rzymianom

III wiek p.n.e. obfitował w wojny Rzymu z innymi państwami w basenie Morza Śródziemnego. Koniec I wojny punickiej, w efekcie której okrojono znacząco imperium punickie, doprowadził do rozgoryczenia części elit Kartaginy traktatem pokojowym i jej ekspansji w Hiszpanii. Wynikły stąd konflikt z Rzymem zmienił kształt relacji republiki nadtybrzańskiej z innymi skonfliktowanymi z nią państwami, takimi jak Macedonia. Druzgocące klęski zadane przez Hannibala legionom ośmieliły władcę tego kraju do szukania politycznych korzyści w sojuszu z triumfującą Kartaginą. (więcej…)

Rzymska egiptomania

Hermetyczność i swego rodzaju obcość kultury starożytnego Egiptu, fascynowała mieszkańców innych krain od zawsze. Monumentalna architektura budziła respekt, tajemnicze hieroglify, liczni bogowie o zwierzęcych głowach działały na ludzką wyobraźnię. Ogromne piramidy były symbolem nieprzemijającej sławy i nieśmiertelności. Kraj faraonów jawił się cudzoziemcom niczym baśniowa kraina, pełna magii i tajemnej wiedzy. Już starożytni Grecy uważali że żeby zagłębić wiedzę z jakiejkolwiek dziedziny należy udać się do Egiptu i tam studiować święte zwoje. (więcej…)

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu?

Starożytny Rzym – słysząc te słowa ma się na myśli nie tylko piękne miasto powstałe na siedmiu wzgórzach , ale również – jedno z największych imperiów starożytnego świata. Swoim zasięgiem obejmowało trzy kontynenty – Europę, Afrykę i Azję. (więcej…)

Szerzej o serialu The Destiny of Rome – Wojny imperiów

Ten francuski miniserial historyczny zasługuje na uwagę z kilku powodów. Po pierwsze, aktorzy mówią w nim płynnie po łacinie (choć nie bez akcentów). Po drugie świetnie i realistycznie przedstawiono tam bitwy lądowe i morskie. Po trzecie, ujrzymy w nim naszego rodaka, Pawła Deląga, i to w głównej roli. (więcej…)

Rozbójnicy prawdziwi, polityczni, ich łowcy a geneza rozboju – latrocinium starożytnego Rzymu

Łacińska terminologia przez latro rozumie rozbójnika i bandytę, zaś rozboje i bandytyzm jako takie nazywano latrocinium. W części świata rzymskiego, gdzie powszechna była grecka koine, odpowiednimi terminami było lestes oraz lesteia. Terminy te kojarzą nam się plastycznie i obrazowo z widokiem kudłatego, często brudnego zbójcy, który zakłóca porządek prawny. Jak się jednak okazuje, latrones to nie tylko bandyci jako tacy, zaś latrocinium to pojęcie bardziej skomplikowane niż może się na początku wydawać. Przyjrzyjmy się temu wszystkiemu bliżej. (więcej…)

Akwedukt w Segowii

Jeden z najlepiej zachowanych do naszych czasów rzymskich akweduktów znajduje się w Segowii, na północny zachód od Madrytu. Pomimo początkowego datowania na pierwszy wiek naszej ery, w roku 2016 opublikowano badania (analizujące znaleziska z roku 1998) wskazujące na ukończenie budowli w pierwszych dekadach drugiego wieku, za panowania cesarza Trajana lub Hadriana. Do czasów współczesnych nie zachowały się litery z brązu, mogące informować o dacie budowy i osobie projektanta. (więcej…)