Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tunika rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mężczyzna ubrany w tunikę.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Tunika (tunica) był to przepasany w pasie wełniany strój z krótkimi rękawami typowy dla Rzymian, który stanowił odpowiednik greckiego chitonu.
Noszony był on pod pancerzem w czasie walki, ale na codzień stosowany był także wśród zwykłych Rzymian.

Przepisy rzymskie wyraźnie określały niektóre elementy stroju, które założyć mógł tylko uprzywilejowany obywatel. Na ulicy łatwo można było rozpoznać człowieka z wyższych sfer, a nawet funkcję jaką pełnił w państwie. Podobnie było w armii rzymskiej, gdzie na przykład:

  • trybun wojskowy (tribunus militum angusticlavius) nosił tunikę z wąskim purpurowym rąbkiem. Człon angusticlavius właśnie to oznacza.
  • zwycięski wódz podczas triumfalnego wjazdu do Rzymu zakładał specjalną purpurową szatę

Tunika obywatela miała kolor białej naturalnej wełny, podczas gdy senatorzy i ekwici zakładali tuniki ozdobione pasami (clavus). Pomiędzy stanami występowały dystynkcje, objawiające się w tym, iż ekwici posiadali dwa purpurowe paski (tunica angusticlavia), podczas gdy senatorzy, jeden szeroki (tunica laticlavia). Osobna tunika, z wyhaftowanymi liśćmi palmy (tunica palmata) była zastrzeżona dla triumfatora. Bogatszą formą tuniki, powstałą w okresie późnego cesarstwa, była dalmatica, wełniana, płócienna lub lniana. Obok niej, Rzymianie nosili również tunikę bez rękawów (colobium). W III wieku n.e. Rzymianie rozpoczęli stosowanie tuniki z długimi rękawami. Założenie takiej szaty przed tym okresem, uznawano za przejaw zniewieściałości.

Tunika mężczyzny, ekwity i senatora.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Podobny skutek, wywoływało założenie bardzo długiej tuniki, opadającej do stóp (tunica talaris). Zazwyczaj noszono jedną tunikę, ale już od III wieku p.n.e. zaczęto zakładać drugą (tunica interior lub subucula). Podczas zimy, w okresie chłodów, zakładano kilka tunik. Dla najbiedniejszych, niewolników i dzieci tunika stanowiła jedyne okrycie. Tunikę noszono przede wszystkim w domu, natomiast każde wyjście na ulice, wymagało dodatkowej szaty, nazywanej togą.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów