Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kohorty miejskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kohorty miejskie (cohortes urbanae) były formacją policyjno-wojskową składającą się początkowo z trzech kohort. Służbę w tej formacji mogły pełnić osoby mające obywatelstwo rzymskie. Analiza materiału inskrypcyjnego pokazała, że ponad 80% żołnierzy tej formacji pochodziło z samej Italii. Reszta wywodziła się z prowincji.

Kohorty miejskie, utworzone jeszcze za panowania Oktawiana Augusta, początkowo podlegały zwierzchnictwu prefektów gwardii pretoriańskiej a potem przeszły pod bezpośrednią kontrolę prefekta Rzymu (praefectus Urbi). Potwierdzeniem istnienia związku cohortes urbanae z gwardią pretoriańską było oznaczenie kohort tej formacji numerami od X do XII, co stanowiło ciągłość numeracji kohort pretoriańskich (od I do IX). Obie te jednostki kwaterowały także razem w koszarach cohortes praetoriae (castra praetoria) praktycznie aż do roku 270 n.e., kiedy to kohorty miejskie otrzymały swój własny obóz na Polu Marsowym (castra urbana). Oprócz Rzymu pojedyncze cohortes urbanae stacjonowały w Puteolach, w Osti, w Kartaginie i w Lyonie. Od drugiej połowy I wieku n.e. w Rzymie stacjonowały cztery kohorty miejskie. Po jednej kohorcie umieszczono w Kartaginie i w Lyonie (cohors I Flavia Urbana). Każda kohorta, dowodzona przez trybuna, składała się z sześciu centurii.

Liczebność kohort miejskich wynosiła 480 – 500 ludzi. W latach sześćdziesiątych I wieku n.e. liczba ta na krótko została zwiększona do 1000, po czym za rządów Flawiuszów ponownie ją zredukowano o połowę. Kohorty miejskie zaczęły liczyć po 1500 ludzi od reform Septymiusza Sewera przeprowadzonych w latach dziewięćdziesiątych II wieku n.e. Cohortes urbnae składały się z kohort pieszych, z wyjątkiem cohors urbana stacjonującej w Kartaginie, gdzie na stanie znajdowali się także jeźdźcy. Czas trwania służby wynosił 20 lat. Formacja ta uniknęła losu gwardii pretoriańskiej i funkcjonowała w IV wieku n.e. tracąc z czasem swój militarny charakter.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów