Imperium Romanum
RssStrona główna » Biografie » Tacyt


Tacyt

(55 - 120 n.e.)


Tacyt

Publiusz Korneliusz Tacyt (Publius Cornelius Tacitus), nazywany także po prostu Tacytem urodził się w 55 roku n.e. prawdopodobnie w Galii. Innym jego imieniem mógł być Gajusz (Gaius). Tacyt nazywany jest królem rzymskich historyków. Uczył się retoryki u Kwintyliana.

W 75 roku n.e. rozpoczął swoją działalność publiczną jako obrońca sądowy. Potem został kwestorem, co jednocześnie pozwoliło mu zasiąść w ławach Senatu.
W 77 roku n.e. ożenił się z córką konsula Agrykoli, który podbił Brytanię i został jej namiestnikiem. W pierwszych latach panowania Domicjana otrzymał urząd trybuna ludowego lub jak wskazują niektóre źródła edylem. W 88 roku n.e. objął stanowisko pretora. Jego kariera uległa wyraźnemu przyspieszeniu. W 97 roku n.e. został prokonsulem, by w 112 objąć stanowisko zarządcy prowincji Azji. Jako pierwszy ze swojego rodu objął wysokie urzędy w państwie (homo novus).

Jako historyk miał prawdopodobnie nieograniczony dostęp do archiwów państwowych, dzięki czemu jego książki obfitują w fakty i doskonałą chronologię. Autor starał się być obiektywny, pisząc bez stronniczości i korzystając z wiarygodnych źródeł. Dzieła Tacyta dotyczą okresu od 14 do 70 roku n.e. i poświęcone są głównie legionom rzymskim pierwszego wieku n.e., biorącym udział w wojnach, kampaniach i bitwach tamtych czasów. Tacyt wymienia dowódców, oficerów, a także legionistów. Praktycznie nie popełniał błędów w swoich pracach.

Zadebiutował "Dialogiem o mówcach" (Dialogus de oratoribus). W obecnych czasach jego prace stanowią główne źródło wiedzy na temat legionów, wojskowości i historii Rzymu. Jego "Annały", "Dzieje" (Historiae) i "Roczniki" (Annales), a także "Żywot Agrykoli" (De vita et moribus Iulii Agricolae) i "Germania" są prawdziwym skarbcem informacji o cesarstwie rzymskim w pierwszym wieku n.e.

Zmarł 120 roku n.e.

Twórczość zachowana

  • Agrykola (De vita Iulii Agricolae) - 98 n.e.
  • Germania, (De origine et situ Germanorum) - 98 n.e.
  • Dialog o mówcach, (Dialogus de oratoribus) - 102 n.e.
  • Dzieje (Historiae) - 105 n.e.
  • Roczniki (Ab excessu divi Augusti) - 117 n.e.
Promocyjne ceny dla czytelników na wszelkie tytuły w Księgarni rzymskiej
Mówią Wieki
Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!


Spintria

Rzymianie pozostawili po sobie ciekawe fakty. (więcej).

Najnowsze informacje i odkrycia związane z Rzymem. (więcej).

Co miało miejsce tego dnia w Rzymie?Kontakt

Jakub Jasiński alias Cosiek
adres mailowy.

.

Powiedz innym co myślisz

.

Stopka strony

© Copyright 2004-2015 by Jakub Jasiński. All rights reserved.
Pomoc przy tworzeniu strony: Skyproject | Ta strona korzysta z plików cookies | Mapa strony