Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Perfumy antycznych Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cosmetae (niewolnice zajmujące się perfumowaniem) „nakładające” zapachy na swoją bogatą panią.

Początki historii zapachów sięgają zapewne bardzo odległych dziejów ludzkości, tak odległych, że nie sposób tego dziś ustalić. Być może jakiś z naszych odległych praprzodków zauważył, że żywiczna gałąź podczas palenia wydziela przyjemny zapach. Udokumentowana historia zapachu zaczyna się wraz z istnieniem wielkich starożytnych cywilizacji Egipcjanie, Żydzi, Asyryjczycy, Grecy, Rzymianie, Chińczycy, wszyscy na swój własny, często wyrafinowany sposób używali przeróżnych pachnideł. W starożytności jako pachnideł używano olejków roślinnych oraz kadzideł, czyli mieszanin żywic o silnym zapachu. Spalanie aromatycznych żywic czyli kadzideł dawało przyjemną woń, stąd wywodzi się też pochodzenie słowa perfumy, od łacińskiego per fumum czyli „poprzez dym”.

Jednym z kadzideł było olibanum, wykonane na bazie aromatycznej żywicy, stosowane jako środek zapachowy, ale także jako perfumy. W starożytności olibanum było wysoko cenione, a najlepsze podobno sprowadzano z obszaru obecnego Omanu, Jemenu i Somalii.

Rzymianie, początkowo prosty naród krainy żołnierzy, z entuzjazmem odkryli pod wpływem Grecji i Orientu, modę na życie kuszące przyjemnościami, z których zapach był jedną z najistotniejszych. Ulubiona była esencja z drogiego szafranu, a różnymi pachnidłami perfumowano niemal wszystko co było pod ręką, łącznie z winem. Arystokracja rzymska wymyśliła sobie skomplikowane reguły perfumowania ciała: mięta do rąk, olejek palmowy na brodę i pierś, majeranek na brwi i włosy, a esencja z pokruszonego tymianku na kolana i barki. Zamożni Rzymianie uwielbiali otaczać się pięknymi przedmiotami.

Przywiązywali dużą wagę nie tylko do ich wyglądu, ale także do ich zapachu. Ich komnaty przesączone były zapachem kwiatowych płatków, a materace w olbrzymich łożach na których sypiali wypchane były płatkami róż. Aby zneutralizować przygniatający ciężar dusznego lata w Rzymie i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów zapełnionych amfiteatrów, w czasie zawodów sportowych i przedstawień teatralnych fontanny w teatrach i wokół nich rozpylały perfumowaną wodę. Nawet zwykły obywatel smarował pachnącymi olejkami nie tylko siebie, ale także swoje konie i psy średnio trzy razy na dzień. Cesarz Neron kazał pokrywać grubą warstwą płatków różanych posadzki w każdej komnacie swojego złotego pałacu. W czasie przyjęć w oficjalnej sali jadalnej na gości nieprzerwanie spływały z sufitu pachnące kwiaty, a z dyskretnie ukrytych srebrnych rurek tryskała perfumowana woda. Odkrycie sposobu produkcji szkła w I wieku p.n.e. i jego użycie przy wytwarzaniu flakonów i pudełeczek na wonne substancje było jednym z najważniejszych wynalazków Cesarstwa Rzymskiego.

Róże Heliogabala, Lawrence Alma-Tadema.
W życiu arystokracji i rodziny cesarskiej miłe zapachy były wszechobecne. Władca często miał wypychane łóżko płatkami róż. Rzymianie perfumowali siebie (każdą część ciała innym zapachem), ubrania, przedmioty oraz zwierzęta i robili to nawet trzy razy dziennie!

Kiedy wraz z początkiem upadku Cesarstwa Rzymskiego i nadejściem chrześcijaństwa, które zabroniło używania perfum ze względu na ich rzekome zmysłowe działanie, w dużym stopniu zanikła znajomość perfum w Europie. Trzeba było wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej w XI-XIII wieku, żeby Europa odzyskała utraconą radość, jaką daje woń perfum i odkryła ponownie, do czego służy mydło.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów